V sobotu dcera majitele Los Angeles Times Patricka Soon-Shionga naznačila, že krok jejího otce, který zakázal novinám podporovat viceprezidentku Kamalu Harrisovou, pramenil z její podpory izraelského konfliktu v Gaze. Mluvčí miliardáře však tato tvrzení jednoznačně popírá.
Nika Soon-Shiong, aktivistka a dcera majitele Los Angeles Times, tvrdí, že rodina odmítla podpořit Kamalu Harrisovou v prezidentských volbách kvůli jejímu postoji k válce v Gaze.
Její otec, miliardář a lékař Patrick Soon-Shiong, který koupil v roce 2018 LA Times za 500 milionů dolarů, později s jejími komentáři nesouhlasil a potvrdil, že se na rozhodnutí nijak nepodílela. Uvedl: "Nika vyjadřuje své osobní názory, stejně jako každý jiný člen komunity. V LA Times nezastává žádnou pozici a neúčastní se rozhodování ani diskusí s redakční radou, jak bylo důsledně objasňováno."
Zástupce Niky Soon-Shiongové odmítl poskytnout prohlášení v reakci na tuto žádost.
LA Times, které tradičně podporovaly prezidentské kandidáty od roku 2008, nečekaně oznámily, že v nadcházejících volbách Kamalu Harrisovou nepodpoří. Toto rozhodnutí miliardáře Patricka Soon-Shionga, majitele novin, způsobilo rozruch nejen mezi čtenáři, ale i v redakci. Řada předplatitelů zrušila své předplatné a tři členové redakční rady, včetně její šéfky Mariel Garzaové, rezignovali. Garzaová uvedla, že jí nebyl sdělen důvod, proč podpora Harrisové nebyla schválena.
"Pokud měl Dr. Soon-Shionga pro zablokování podpory Kamaly Harrisové skutečně důvod, nebyl sdělen mně ani ostatním autorům úvodníku," uvedla Garzaová. "Pokud bylo cílem rodiny odsoudit ospravedlnění útoků na novináře a pokračující boj proti dětem, mlčením tohoto cíle nedosáhli."
Nika Soon-Shiongová reagovala na bouřlivé reakce ohledně rozhodnutí LA Times nepodpořit žádného prezidentského kandidáta. Na sociálních sítích vysvětlila, že postoj novin není podporou Donalda Trumpa, ale odmítnutím "kandidáta zodpovědného za válku proti dětem". Zdůraznila svůj zásadní postoj slovy: "Genocida je hranice, kterou nepřekročím." Podpořila rozhodnutí svého otce a odmítla jakékoli rozdělení lidí na "děti temnoty" a "lidské bytosti bez empatie".
Patrick Soon-Shiong, majitel LA Times, v rozhovoru pro Spectrum News 1 SoCal objasnil důvody rozhodnutí redakce nepodpořit žádného prezidentského kandidáta. Uvedl, že chce zabránit dalšímu prohlubování politického rozdělení.
"Obávám se, že podpora jakéhokoli kandidáta by jen prohloubila polarizaci," vysvětlil. Místo toho navrhl, aby redakční rada poskytla prostor pro diskusi o politických rozdílech mezi Kamalou Harrisovou a Donaldem Trumpem.
Zdůraznil také svůj postoj: "Chci, aby byly slyšet všechny názory. Nepovažuji se za ultra-progresivního, ale spíše za nezávislého."
Rodina Soon-Shiongů čelí opakovaným problémům s redakcí LA Times, které se týkají zásahů do novinářské práce. V roce 2022 více než tři desítky bývalých a současných zaměstnanců upozornily na údajné úsilí Patricka Soon-Shionga podporovat příběhy o firmách, o které měl zájem. Nika Soon-Shiong byla kritizována za to, že se snažila ovlivnit zpravodajství o veřejné bezpečnosti, které podle ní příliš podporovalo policii. Píše server Vanity Fair.
Dále, v lednu 2023, výkonný redaktor listu Kevin Merida náhle rezignoval poté, co se objevily informace o Patrickových pokusech zablokovat zprávy o soudních sporech proti jeho známému. Patrick obvinění popírá, zatímco Nika v roce 2022 prohlásila, že zpochybňuje jakýkoli návrh, který by jí umožnil kontrolovat redakční rozhodnutí listu.
LA Times nejsou jedinými novinami, které se rozhodly přehodnotit svou dlouhodobou tradici podpory prezidentských kandidátů. Těsně před volbami oznámil Washington Post, že se v letošních i budoucích prezidentských volbách nebude za žádných okolností přiklánět k žádnému kandidátovi. Tento krok byl podle zprávy novin iniciován Jeffem Bezosem, miliardářem a vlastníkem vydavatelství, který rovněž vlastní The Washington Post.
"Demonstrovat morální zásady tak těsně před volbami je velmi pochybné. Není uvěřitelné, že to bylo v tuto chvíli založeno na principu," řekl Marty Baron, bývalý výkonný redaktor Postu, Michaelu Smerconishovi ze CNN.
Toto rozhodnutí vyvolalo nejen otázky o nezávislosti novin, ale i ostrou kritiku. Bývalý výkonný redaktor Washington Post Marty Baron označil tento krok za velmi pochybné, když řekl, že není uvěřitelné, že rozhodnutí bylo založeno na morálních zásadách, když přišlo těsně před volbami. Podle něj je těžké tomu věřit jako přirozenému principu, spíše než jako reakci na vnější tlak.
Témata: prezidentské volby USA 2024, Kamala Harrisová, Los Angeles Times, Nika Soon-Shiongová, Patrick Soon-Shiong
Související
23. listopadu 2024 11:51
19. listopadu 2024 13:06
16. listopadu 2024 12:29
11. listopadu 2024 10:02
10. listopadu 2024 12:40
7. listopadu 2024 13:48