Republikáni po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách přestali mluvit o tom, jak špatně na tom je americká ekonomika. Příhodně také prakticky neexistují prohlášení o tom, že by volby byly zmanipulované.
Pro Politico o přístupu republikánů promluvil například stratég Republikánské strany Matthew Bartlett, který na této pozici působil v době první Trumpovy administrativy. „Čtyři roky měli republikáni pocit, že žijí ve stylu ‚já vám to říkal‘, a vše, co se kolem Bidena říkalo, bylo skutečností, ať už šlo o jeho duševní úpadek, nebo o politiku Biden-Harris za poslední čtyři roky. Měli pocit, že mají pravdu ve všem a že si to země uvědomuje,“ vylíčil.
Podle ekonoma Micaha Robertse teď čeká republikány to, co demokraty po zvolení Joea Bidena prezidentem. „Uvidíme, jak republikáni vyletí nahoru a v současném stavu ekonomiky budou pravděpodobně nejpozitivněji naladěni na budoucnost, a demokraté se vrátí zpět na mnohem méně růžové místo. Zvláště když máte toto trojnásobné vítězství, jsou postoje k ekonomice opravdu silně vnímány stranickým prizmatem,“ shrnul s odkazem na vítězství republikánů v prezidentských i kongresových volbách.
Zdá se tedy, že v očích Američanů jde o tradici. V rámci kampaně kandidáti velebí činnost svých stran a jdou tvrdě po krku protivníkům. Nejinak tomu bylo během letošní kampaně, nicméně republikáni v čele s Trumpem volili daleko ostřejší rétoriku – a proto je kontrast o to zřetelnější.
Trump skutečně může být naplněn optimismem – ovládl všechny nerozhodné státy (tzv. swing states) a demokratku Kamalu Harrisovou porazil nečekaně drtivě. Aktuálně ze své floridské rezidence Mar-a-Lago skládá nový vládní kabinet plný jeho příznivců a věrných; v čele s nejbohatším mužem světa Elonem Muskem.
Zpět ke tvrdé rétorice. Trump a Harrisová si šli po krku velice nepříjemně. Demokratku to patrně stálo volby, protože republikán dokázal uspět v rurálních, chudších a více dělnicky založených oblastech. Naopak Hispánce nebo Afroameričany nedokázala donutit k volbám dorazit.
Právě v mimoměstských oblastech fungovaly Trumpovy apely na to, že se Demokratická strana pokusí volby zmanipulovat. Pokud se o to ale opravdu pokusila, letošní volby znamenaly velice špatný výkon – takto špatným způsobem zřejmě ani volby zmanipulovat nejde. A lze bezpečně říct, že demokraté mají se svými financemi a možnostmi „na víc“.
Zmanipulované volby totiž většinou vypadají úplně jinak. Můžeme si to ukázat na příkladech z Venezuely nebo Ruska, kde kandidáti dostávají nerealistické počty hlasů. V některých zemích si s konáním voleb nedělají ani nijak velké starosti – jako třeba v Severní Koreji, kde se spravedlivou volbu nesnaží předstírat vůbec.
Naopak volby v USA zpravidla ukazují na fakt, že zde funguje tradiční a docela spravedlivá politická soutěž. Fakticky vyhrává ten, kdo dokázal voliče skutečně zaujmout a zmobilizovat. Harrisová nedokázala donutit mnoho lidí, aby k volbám šli; zatímco Trump zvládl zmobilizovat celé masy.
Důležitým prvkem je dále nevědomí o tom, kdo volby vyhrál – minimálně po nějaký čas od uzavření volebních místností. V ruském případě, bez ohledu na předvolební průzkumy, bylo naprosto jisté, že zvítězí Vladimir Putin. A jisté to bylo dávno předtím, než byl znám termín voleb. Tento pocit umocnili například vojáci nahlížející lidem přes rameno přímo ve volebních místnostech.
Co s demokraty?
Trump během kampaně častokrát prohlašoval, že současná prezidentská administrativa stojí za úpadkem americké ekonomiky, inflací a mnohým dalším (jen ne pozitivním). Na tandemu Biden-Harrisová v podstatě nenechal nit suchou.
Teď se ale ukazuje, že to možná nebude až tak špatné. Z řad Republikánské strany už nezaznívají prohlášení o kritickém stavu americké ekonomiky a Trump nemá potřebu na Bílý dům útočit. Rétorika se uklidnila – jako by se všichni po divokém víkendu vrátili ke skutečné práci.
I tato proměna je naprosto logická. Už není potřeba na nikoho útočit a zároveň není stoprocentně nutné plnit předvolební sliby. Teď je klíčové stvořit uskupení lidí, kteří zvoleného prezidenta udrží u moci další čtyři roky.
Tento vývoj nabízí exkluzivní prostor pro Demokratickou a Republikánskou stranu. Do dalších prezidentských voleb zbývají čtyři roky a tento čas je možné využít na uklidnění situace.
Americká společnost je mimořádně rozdělená a demokraté s republikány mají důležité poslání – sjednotit ji. Trumpova administrativa může slušně vládnou další čtyři roky a demokraté se musejí vzpamatovat.
Toho demokraté dosáhnou cestováním mezi Američany, vytvořením kvalitní opozice v Kongresu a nevyvoláváním dalšího strachu. Pokud se pro příští volební období ujmout i křesla v Oválné pracovně, potřebují velice rychle najít silného a kvalitního kandidáta, kterého Američané před rokem 2029 dobře poznají.
Témata: USA, Donald Trump, komentář, prezidentské volby USA 2024
Související
8. prosince 2024 21:57
8. prosince 2024 17:32
5. prosince 2024 12:39
5. prosince 2024 11:43