Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Demokraté v USA schválili nové pořadí primárek před volbami v příštím roce

Joe Biden, prezident USA
Joe Biden, prezident USA
Foto: Facebook Joe Biden

Vedení americké Demokratické strany dnes schválilo nové pořadí stranických shromáždění a primárek před prezidentskými volbami v příštím roce. Prezident Joe Biden mimo jiné prosadil, aby nominační proces nezačínal jako dosud stranickým shromážděním ve státě Iowa, ale primárkami v Jižní Karolíně. Informovaly o tom agentury AP a Reuters, podle kterých jde o snahu zvýšit váhu hlasů černochů a dalších menšin.

Agentura AP připomněla, že první nominační shromáždění a primárky jsou důležité, protože řada uchazečů o stranickou nominaci do boje o Bílý dům, kterým se nedaří získat dostatek financí či dát silný impulz své kampani, se vzdá svého cíle už po prvních pěti nominačních kláních.

Nový kalendář stranických primárek a volebních shromáždění prosazoval Biden, který podle AP svou opětovnou kandidaturu na prezidenta oznámí zřejmě v příštích měsících. Podle nově schváleného plánu by se nejprve uskutečnily primárky v Severní Karolíně, a to 3. února. Právě Severní Karolína zachránila Bidenovu nominační kampaň v roce 2020, připomněla Reuters. Po Severní Karolíně by měly následovat New Hampshire a Nevada. Jako čtvrtá by o demokratické nominaci rozhodovala 13. února Georgie, následovaná Michiganem. Většina dalších států by hlasovala o takzvaném supervolebním úterý na počátku března.

Původně bylo pořadí států Iowa, New Hampshire a pak až Nevada a Jižní Karolína. V prvních dvou zmiňovaných státech má naprostou většinu bělošské obyvatelstvo, připomněla AP. V Jižní Karolíně či Georgii žije naproti tomu silná černošská menšina.

"Demokratická strana zrcadlí Ameriku, stejně jako tento návrh," uvedl ještě před schválením termínů předseda Demokratického národního výboru Jamie Harrison.

AP připomněla, že nový volební kalendář demokratů může být prakticky bezvýznamný v případě, že by se 80letý Biden skutečně rozhodl ucházet znovu o prezidentský úřad. V takovém případě se nečeká, že by čelil silným vyzyvatelům. Důležité by ale pořadí hlasujících států v nominačním procesu mohlo být ve volbách v roce 2028.

Témata:  Joe Biden USA

Aktuálně se děje

27. května 2024 21:54

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Izrael, ilustrační foto

Bývalý šéf izraelské tajné služby měl vyhrožovat hlavní prokurátorce ICC

Bývalý šéf izraelské tajné služby Mossad, Yossi Cohen, údajně vyhrožoval bývalé hlavní prokurátorce Mezinárodního trestního soudu (ICC), Fatou Bensoudové. Na několika tajných schůzkách na ni údajně vyvíjel nátlak, aby zastavila vyšetřování Izraelců kvůli podezření z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti na okupovaných palestinských územích. Uvedl to deník The Guardian, který se odvolává na vysoce postavené izraelské zdroje.