Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Demonstrace v Bagdádu se zvrhla v masakr. Policie střílela do davu granáty

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Twitter

Střety mezi demonstranty a iráckými bezpečnostními složkami v centrálním Bagdádu v noci na dnešek připravily o život jednoho demonstranta a dalších více než 40 zranily. S odvoláním na zdravotníky a bezpečnostní zdroje o tom informovala agentura AP.

V ulicích Bagdádu a ve městech na jihu Iráku se protestuje od začátku října. Lidé poukazují na to, že nemají nic z ropného bohatství, kterým jejich země disponuje, a viní z toho zkorumpované politiky. Vadí jim také špatně fungující služby a nedostatek pracovních míst. Demonstrace si dosud vyžádaly přes 300 obětí a tisíce zraněných.

Organizátoři protestů ve čtvrtek svolali na dnešek velké shromáždění, zatímco irácké úřady dál organizují tvrdé zákroky proti demonstracím. Nejnovější střety se uskutečnily několik hodin po oslavách irácké výhry proti Íránu ve fotbale.

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International uvedla, že bezpečnostní složky přímo do davu pálily granáty se slzným plynem. Ministerstvo obrany ale oznámilo, že vyšetřování ukázalo, že slzný plyn, který usmrtil demonstranty, nebyl zakoupen vládou, uvedla agentura AP.

Irácký premiér Ádil Abdal Mahdí už dříve prohlásil, že je připraven odstoupit, jakmile za něj bude nalezena náhrada. Před pár dny ministerský předseda přiznal, že politické strany "udělaly chyby" při vedení země. Slíbil, že "během několika málo dní" oznámí volební reformy a důležité změny v kabinetu. Mahdí také vyzval demonstranty, aby pomohli obnovit normální život v zemi.

Témata:  Irák demonstrace v Iráku

Aktuálně se děje

20. května 2024 21:54

Litva: Ukrajina by měla mít více svobody při útocích na cíle v Rusku

Západní spojenci Ukrajiny by měli zrušit omezení na použití zbraní dodaných na Ukrajinu a dopřát Kyjevu více svobody při útocích na cíle v Rusku. V pondělí to během rozhovoru prohlásil litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy