reklama

Nápad prosazuje státní agentura na podporu turismu Visit Britain. Její šéfka Patricia Yatesová dnes před výborem britských poslanců upozornila, že odvětví kvůli současným koronavirovým restrikcím nemohlo těžit ze dvou květnových státních svátků.

Úřad britského premiéra upozornil, že mimořádné pracovní volno přináší také ekonomické náklady. V prohlášení uvedl, že podporuje domácí cestovní ruch "ve složitém období" a že na návrh agentury "včas zareaguje".

Yatesová řekla, že dodatečný den pracovního volna v říjnu by turistickému sektoru pomohl prodloužit sezónu. "Pokaždé, když děláme modelování (propadu příjmů cestovního ruchu), čísla jsou horší. Co se týče turistů ze zahraničí, na začátku roku jsme kalkulovali s příjmy 26,6 miliardy liber (819 miliard korun). Nyní očekáváme jejich propad o 15 miliard liber (462 miliard korun)," uvedla.

Dodala, že příjmy z domácího cestovního ruchu dosahují 80 miliard liber (2,5 bilionu korun) ročně, přičemž letos pravděpodobně klesnou o více než čtvrtinu. "Abychom britský cestovní ruch pozvedli a udrželi jej v chodu, potřebujeme domácí turisty. Toto léto bude obrovsky důležité," uvedla Yatesová.

V Británii momentálně není povoleno nocovat v ubytovacích zařízeních a hotely podle vládních plánů otevřou nejdříve červenci. V zemi se debatuje i o eventuálním otevření země zahraničním turistům s tím, že by ale museli po příjezdu podstoupit 14denní karanténu.

V pondělí uvedl britský ministr dopravy Grant Shapps, že vláda uvažuje o zřízení takzvaných leteckých mostů se zeměmi, které mají nízký počet nakažených. Na občany těchto států by se poté nevztahovaly veškeré restrikce.

reklama