reklama

Kulhánek napsal, že následující měsíc je přechodnou dobou, je tedy možné, že po 9. srpnu se podmínky zpřísní. Na dnešním briefingu ministr předtím uvedl, že se Slovenskem jedná o možném zmírnění podmínek pro pendlery a pro lidi bydlící blízko hranic.

U přeshraničních pracovníků Kulhánek hovořil o tom, že by například Slovensko nemuselo i nadále vyžadovat absolvované dvě dávky očkování proti covidu-19, ale stačila by jen jedna. Také pro Čechy bydlící poblíž hranic je podle ministra nutné nastavit co nejvstřícnější podmínky. "My slovenské straně navrhujeme, že by pro tyto občany třeba 30 kilometrů od hranice mělo být umožněno co nejjednodušší cestování," řekl.

Stovkám lidí způsobilo komplikace, že Slovensko od pondělí uzavřelo malé hraniční přechody s ČR. Místo běžných několika kilometrů do sousedních obcí musejí nyní využívat velké hraniční přechody, což pro ně znamená cestu dlouhou i 70 kilometrů. Všechny přechody by podle Kulhánka měly být znovu otevřeny o půlnoci z pátku na sobotu.

Jednání dále pokračují, uvedl ministr. Vznikla také pracovní skupina složená z náměstků ministrů vnitra a zahraničí obou zemí, kteří budou podmínky dolaďovat.

reklama