Na cestě do Británie se migranti se snaží překonat jednu z nejrušnějších plavebních cest na světě, často na chatrných člunech, které jim dali k dispozici pašeráci lidí. Loni v listopadu se odehrála dosud nejtragičtější nehoda v Lamanšském průlivu, když po převrácení lodi zemřelo 27 migrantů.

Listopad byl nejrušnějším měsícem, kdy se přes Lamanšský průliv, který je v nejužším místě široký asi 32 kilometrů, dostalo 6869 lidí. Jen 11. listopadu se na riskantní plavbu vydalo 1185 lidí na 33 člunech.

Z údajů britského ministerstva vnitra také vyplývá, že lodě jsou stále větší. Na palubě každého plavidla, které připlulo loni do Spojeného království, bylo v průměru 28 osob. V roce 2020 jich bylo jen něco málo přes 13.

Aktivisté vyzývají britskou vládu, aby žadatelům o azyl nabídla více příležitostí, a snížila tak počet pokusů o přeplutí Lamanšského průlivu.

Šéf organizace Refugee Action Tim Naor Hilton uvedl, že politika britské vlády povede k dalším úmrtím v Doverské úžině. "Lidé budou i nadále překračovat Lamanšský průliv na chatrných člunech a pašeráci z toho budou i nadále profitovat, pokud ministři neotevřou více cest pro uprchlíky, aby zde mohli požádat o azyl," uvedl.

Clare Moseleyová, zakladatelka charitativní organizace Care4Calais, která podporuje uprchlíky žijící v severní Francii, s ním souhlasí. "Kdyby vláda myslela zastavení pašeráků vážně, vytvořila by bezpečný způsob, jak mohou lidé žádat o azyl, a jednou provždy by pašeráky vyřadila z provozu," řekla.

Náměstek z ministerstva vnitra Tom Pursglove však prohlásil, že hledání azylu za účelem ochrany by nemělo znamenat, že si lidé vybírají, v jaké zemi požádají o azyl, "nebo že riskují své životy a plní kapsy zločineckých gangů, aby mohli překročit Lamanšský průliv".

Uvedl, že plánované vládní reformy migračního práva budou trestat vstup na území Spojeného království bez povolení, zavedou doživotní tresty vězení pro pašeráky lidí, posílí pravomoci pohraniční stráže zastavovat a vracet lodě a uvolní cestu žadatelům o azyl k vyřizování jejich žádostí mimo Spojené království.