Od začátku roku se počet migrantů, kteří se pokusili dostat z Francie přes Lamanšský průliv, vyšplhal na přesně 20.017 osob. V loňském roce to ke stejnému datu bylo 11.300 lidí.

Británie se po vystoupení z Evropské unie potýká se sílící migrační vlnou. V roce 2021 přeplulo Lamanšský průliv podle ministerstva obrany více než 28.500 osob, zatímco v roce 2020 tuto cestu podniklo téměř 8500 lidí a v roce 2019 jich byly necelé 2000.

Nedávná britská parlamentní zpráva přitom naznačila, že by letos běženců mohlo být až 60.000. A to navzdory opakovaným slibům britské konzervativní vlády, která problém migrace označila za jednu ze svých priorit a platí rovněž miliony Francii a pomáhá jí v posílení dohledu na pobřežím, poznamenala AFP.

V dubnu britská vláda oznámila svůj plán odeslat některé žadatele o azyl, kteří do země dorazili, do Rwandy. Londýn uvedl, že chce svým deportačním programem rozbít sítě pašeráků a odradit migranty od podstoupení nebezpečné cesty přes Lamanšský průliv. Plán, za nějž britská vláda v první fázi zaplatí Rwandě 120 milionů liber (asi 3,5 miliardy korun), ale zkritizovali mnozí politici, organizace na ochranu lidských práv či anglikánská církev.

V červnu měl odletět první deportační let s migranty do Rwandy, na poslední chvíli ho ale zablokoval Evropský soud pro lidská práva (ECHR).