Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Do Česka se vracejí horolezci, kteří uvízli v Pákistánu, oznámil Kulhánek

Pákistán
Pákistán
Foto: Pixabay

Do České republiky se vracejí dva horolezci, kteří před měsícem uvázli na hoře Rakapoši v Pákistánu.

Na twitteru to dnes oznámil ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD), návratu podle něj předcházelo obtížné vyjednávání. Horolezce v Pákistánu zadržovaly místní úřady kvůli nezaplacené záchraně.

"Dva čeští horolezci, kteří uvízli v Pákistánu, se po obtížném vyjednávání vrací domů," napsal Kulhánek. Poděkoval svým kolegům za výbornou diplomatickou práci a pákistánské straně za vstřícnost. Zdůraznil, že i v zahraničí nese každý odpovědnost za své jednání.

Horolezci Jakub Vlček a Petr Macek a jejich místní kolega uvázli v polovině září v asi 6900 metrech nad mořem při sestupu z hory Rakapoši. Po třech dnech je z hory snesl vrtulník pákistánské armády. Pojišťovna Uniqa odmítla záchranu zaplatit, protože horolezci podle ní nejméně ve dvou ohledech porušili podmínky pojištění.

Témata:  horolezectví Pákistán

Související

Aktuálně se děje

30. ledna 2026 14:55

Vůbec o tom neví. Bára Poláková prozradila, jak snáší těhotenství

Babyboom v českém šoubyznyse byl tématem i během ledna, kdy těhotenství oznámila Bára Poláková. Sympatická herečka a zpěvačka již dříve poděkovala lidem za gratulace, ale až nyní se poprvé zmínila o průběhu těhotenství. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Hodiny posledního soudu

Hodiny posledního soudu se posunuly. Svět je nejblíže ke globální katastrofě v celé historii

Symbolické hodiny posledního soudu (Doomsday Clock) se posunuly na 85 sekund do půlnoci, což je nejblíže ke globální katastrofě v celé jejich historii. Odborníci z organizace Bulletin of the Atomic Scientists, kterou po druhé světové válce založili vědci jako Albert Einstein nebo Robert Oppenheimer, varují před bezprecedentním nárůstem rizik. Lidstvo se podle nich ocitlo v bodě, kdy agresivní nacionalismus a selhání politických elit urychlují cestu k apokalypse způsobené jadernými zbraněmi, klimatickou krizí a nekontrolovanými technologiemi.