reklama

V Polsku už dávno žije velká ukrajinská komunita, a tak zpočátku většina uprchlíků spoléhala, že najde útočiště u přátel a příbuzných. Ale spolu s tím, jak rostlo množství Ukrajinek s dětmi, které neměly na koho se obrátit, Poláci začali uprchlíky přijímat a ubytovávat u sebe, ve vlastních domech, i když je to samozřejmě dočasné řešení, napsala BBC na svém ruskojazyčném webu.

Dodala, že za uplynulý měsíc se mnozí běženci vydali dále na západ. Výzkumníci z varšavské univerzity odhadli, že v současnosti je v Polsku asi 1,3 milionu ukrajinských uprchlíků.

Opačným směrem, tedy z Polska na Ukrajinu, odjelo 339.000 lidí. Podle dřívějšího sdělení ukrajinských úřadů většinu z navrátilců tvoří muži, kteří se chtějí podílet na obraně země.

Z Ukrajiny už před ruskou invazí uprchlo přes 3,5 milionu lidí, přičemž ženy a děti podle OSN tvoří až 90 procent z tohoto počtu. Ruská invaze na Ukrajinu vyvolala podle OSN největší uprchlickou krizi od druhé světové války.

Česko podle ministerstva vnitra udělilo lidem postiženým ruskou invazí doposud přes 233.000 víz. V sobotu jich přibylo téměř 3000. Skutečný počet ukrajinských uprchlíků v zemi je pravděpodobně vyšší. Podle úterního vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) přišlo od zahájení ruské vojenské invaze do České republiky kolem 300.000 běženců. Téměř polovinu uprchlíků tvoří děti, čtyři pětiny dospělých jsou ženy.