reklama

"Žádný cestující nebude moci vstoupit do Tuniska, aniž by předložil negativní test na koronavirus, a to bez ohledu na zemi původu," řekl dnes na tiskové konferenci tuniský ministr zdravotnictví Muhammad Habíb.

Nařízení dosud platilo pro turisty z Francie, Belgie či Británie, píše agentura AFP.

Češi budou do Tuniska nadále moci cestovat s cestovními kancelářemi bez testů na covid-19, zúčastnit se však budou moci jen organizovaných zájezdů, bez individuálního programu, uvedl ministr Petříček. Česko si podle něj u tuniského ministerstva zdravotnictví ověřilo, že vyjednaná výjimka stále platí.

České cestovní kanceláře obnovily lety do Tuniska teprve v sobotu. Češi jsou v celoevropském žebříčku návštěvnosti Tuniska podle tamního ministra cestovního ruchu na pátém či šestém místě, podle posledních údajů Českého statistického úřadu severoafrickou zemi za rok 2014 navštívilo 77.000 českých cestovatelů.

Tunisko znovu otevřelo hranice pro turisty po více než třech měsících koncem června na základě systému takzvaného semaforu, tedy podle epidemické situace v různých zemích. Pro Českou republiku uvolnilo omezení na konci července a ČR zařadilo mezi bezpečné státy na začátku srpna. Od té doby se Češi při cestě do Tuniska i zpět nemuseli prokazovat negativním testem na covid-19 ani nastoupit do karantény.

V Tunisku se od počátku pandemie covidu-19 dosud potvrdilo na 2310 nakažených koronavirem SARS-CoV-2 a 57 úmrtí osob s covidem-19. V posledním týdnu tam zaznamenali výrazný nárůst odhalených případů za den, větší než koncem března, kdy byla dosud situace nejhorší. V úterý se tam potvrdilo 129 nakažených, což je nejvíce od počátku pandemie. Koncem března se denní nárůsty pohybovaly v desítkách případů (maximálně to bylo šest desítek).

reklama