"Krajští kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu vraždy a v současné době provádí procesní úkony. Tyto byly zahájeny z důvodu, pokud by se tuniská strana rozhodla případ předat k trestnímu řízení do ČR," uvedla policie v pondělí na twitteru.

Policisté už dříve sdělili, že zažádali o poskytnutí informací a současné nabídli tuniským kolegům pomoc v rámci mezinárodní justiční spolupráce. Tou dobou platilo, že o součinnost požádáni nebyli.

Manželský pár z Česka odletěl 18. července. Na dovolené pak došlo k podezřelému úmrtí muže. Pitva v rámci průběžného šetření měla odhalit stopy škrcení na krku.

Žena se k činu doznala. Podle deníku Blesk to vyplývá z vyjádření mluvčího soudu Mahdi Farida Ben Jahhy, který zároveň uvedl, že soud vyjádřil souhlas se zadržením české turistky pro podezření z účasti na vraždě manžela. "Obviněná žena zůstává ve vazbě do ukončení šetření, která mají odhalit příčiny a okolnosti činu," dodal.

Neteř podezřelé, která ji původně hájila, sdělila televizi CNN Prima News, že teta během telefonního hovoru přiznala, že manžela usmrtila. "Věřili jsme, že by se to nemohlo stát. Bohužel realita je jiná," poznamenala.

Podle příbuzné došlo mezi manželi na dovolené ke konfliktu, jemuž předcházelo delší problematické období. "Prý říkal, že ji udusí, tak ona to asi udělala dřív," popsala. "Ptala jsem se jí, proč se radši nesebrala a nešla pryč," pokračovala žena, která nechápe, proč jí teta rovnou neřekla pravdu. "Já ji pak bráním přes média a vypadám veřejně hloupě," dodala.