reklama

"Země se znovu nezastaví kvůli chování některých lidí," uvedl Mitsotakis v televizním projevu. Podle něj není v nebezpečí Řecko, ale Řekové, kteří se nechtějí nechat naočkovat.

Vláda také zavede od poloviny srpna povinnost očkování proti covidu-19 pro ošetřovatele v domech pro seniory. Od 1. září se povinnost rozšíří na zdravotníky ve státních a soukromých zdravotnických zařízeních. Ošetřovatelům a zdravotníkům, kteří se nenechají naočkovat, hrozí nucené neplacené volno.

Vláda chce těmito kroky přimět Řeky, aby se nechali proti covidu-19 očkovat. Ze zhruba 11 milionů obyvatel mají dokončené očkování přibližně 4,3 milionu lidí. Podle ministerstva zdravotnictví se nyní daří očkovat za jeden den zhruba 90.000 osob. Od úterý země začne očkovat i osoby ve věku 15 až 17 let.

Řecko, podobně jako některé další státy v Jižní Evropě, zaznamenává v posledních týdnech růst výskytu koronaviru. Úřady dnes oznámily, že během předchozích 24 hodin bylo odhaleno 2100 případů nákazy. Před týdnem to bylo zhruba 800. Od začátku epidemie se nákaza koronavirem prokázala u přibližně 441.000 lidí a v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo 12.800 osob.

reklama