reklama

Pátý obviněný, zprostředkovatel zmíněné dvojnásobné vraždy Zoltán Andruskó, se k činu dříve přiznal a dohodu o vině a trestu uzavřel s prokurátorem už v říjnu. Tato dohoda podléhá schválení soudem, který ji projedná na konci prosince. Andruskó se dnešního jednání nezúčastnil.

"Je to jen začátek. Obžaloba byla potvrzena, začínají líčení. Bude to ještě dlouhé," řekl novinářům Kuciakův otec Jozef.

Advokát jednoho z obviněných Marek Para při předběžném projednání obžaloby neuspěl s námitkami, že byla porušena práva obhajoby a že případ by měl být vrácen prokuratuře. Para například tvrdil, že po skončení vyšetřování mu nebyl předložen celý vyšetřovací spis. Právní zástupce jiného ze čtveřice obviněných naopak navrhl nařídit hlavní líčení.

"Nebyly zjištěny takové závažné procesní chyby, které by odůvodňovaly jiný postup. Nedošlo k porušení práva na obhajobu," rozhodla předsedkyně senátu Ružena Sabová.

Mezi obžalovanými je podnikatel Marian Kočner, jenž si podle vyšetřovatelů objednal Kuciakovu vraždu, při které byla loni v únoru zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová. Investigativní novinář Kuciak psal mimo jiné o Kočnerových kontroverzních podnikatelských aktivitách .

Objednávku Kuciakovy vraždy podle dostupných informací jedna z obžalovaných a Kočnerova známá Alena Zsuzsová předala Andruskóovi, který najal bývalého vyšetřovatele Tomáše Szabóa a bývalého vojáka Miroslava Marčeka. Soud přijal obžalobu na Kočnera, Zsuzsovou, Szabóa i Marčeka.

Policie původně za vraha označila Szabóa, později se ale ke střelbě přiznal Marček, který dříve v případu vystupoval jen jako vrahův řidič.

Na obviněné, kteří jsou od loňska ve vazbě, přímo v soudní síni dohlíželi ozbrojení a maskovaní členové vězeňské a justiční stráže. Pouta předvedeným odemkli až na pokyn soudkyně. Sami obvinění se k obžalobě a na dotazy předsedkyně senátu vyjadřovali jen velmi krátce, Kočner jako jediný z eskortovaných obviněných odcházel ze soudní síně s úsměvem na tváři. Zatímco Kočner předstoupil před soud v obleku a s kravatou, ostatní obvinění měli na sobě sportovní nebo volnější oblečení.

Líčení, které sledovaly desítky novinářů, se nekonalo v budově samotného soudu, ale ve vedlejší justiční akademii. Ta na rozdíl od soudu disponuje velkou soudní síní. Rozhodování soudu podobně jako v jiných případech závažné kriminality provázela přísná bezpečnostní opatření.

Soud zatím nepřijal některé navrhované důkazy. Právní zástupce Kuciakovy rodiny Daniel Lipšic ale míní, že prokuratura a obhajoba patrně bude moci zmíněné důkazy přednést jiným způsobem.

Obžaloba se kromě případu vraždy Kuciaka a Kušnírové týká také vraždy podnikatele Petera Molnára z roku 2016.

Posuzuje ji Specializovaný trestní soud se sídlem ve městě Pezinok nedaleko Bratislavy, který se na Slovensku zabývá nejzávažnějšími kriminálními případy.

reklama