Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dovolte nám sestřelovat ruská letadla s raketami ještě nad Ruskem, žádá Kuleba spojence

Zuzana Čaputová a Volodymyr Zelenskyj
Zuzana Čaputová a Volodymyr Zelenskyj
Foto: president.gov.ua

Útokům jako na Charkov by se dalo zabránit, kdyby Ukrajina mohla útočit zbraněmi od spojenců na území Ruska. Povolte nám to hned, žádá ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba.

Poté, co ruský útok zabil nejméně čtyři lidi a dalších nejméně 38 zranil, vyzval 25. května ministr zahraničí Dmytro Kuleba na síti X ukrajinské partnery, aby „poskytli Ukrajině dodatečnou protivzdušnou obranu a podporu pro ukrajinské údery na vojenské cíle v Rusku“.

Raketový útok dříve během dne zasáhl hypermarket se stavebními materiály. Guvernér Charkovské oblasti Oleh Syniehubov v příspěvku na Telegramu uvedl, že dvě ruské řízené bomby zasáhly hypermarket a způsobily požár na ploše 15 000 metrů čtverečních. Uvedl server Kyiv Independent.

O pouhé hodiny později další útok na centrum Charkova zranil nejméně 14 dalších osob.

Jediným způsobem, jak zabránit takovým „barbarským válečným zločinům proti civilistům“, je podle Kuleby dostatečná protivzdušná obrana a schopnost sestřelit ruská vojenská letadla dříve, než shodí bomby, jak napsal ve svém příspěvku.

Američtí představitelé opakovaně uvedli, že nepodporují Kyjevské údery americkými zbraněmi hluboko uvnitř Ruska, zatímco údajně ukrajinští představitelé se snaží přesvědčit Washington, aby tento zákaz zrušil.

Podle New York Times americký ministr zahraničí Anthony Blinken naznačil podporu zrušení zákazu úderů na cíle v Rusku po své návštěvě Kyjeva začátkem května.

Zelenskyj také po smrtícím úderu vyzval světové lídry po dalších systémech protivzdušné obrany pro obranu Ukrajiny. Napadený stát potřebuje zejména americké systémy Patriot, které dokážou zachytit balistické střely.

"Jsme velmi vděční Německu za oznámení poskytnutí jednoho dalšího systému (Patriot). Ale získat dalších šest co nejdříve je kritické nejen pro přežití Ukrajiny, ale i pro mír v Evropě," dodal na síti X Kuleba.

Témata:  válka na Ukrajině Dmytro Kuleba

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy