Plačkov dále Rusy obvinil z šikany ukrajinských pracovníků největší jaderné elektrárny v Evropě. V současné době závisí bezpečnost Záporožské jaderné elektrárny na nepředvídatelném jednání okupantů, uvedl Plačkov a dodal, že jediný způsob, jak ochránit Ukrajinu a svět před jadernou katastrofou, je konec okupace a demilitarizace zařízení.

Záporožskou jadernou elektrárnu, která má celkem šest reaktorů, obsadily na začátku března ruské invazní síly, ale stále ji obsluhuje ukrajinský personál. Kyjev a Moskva se už dříve vzájemně obvinily z ostřelování a poškození zařízení, což vyvolalo obavy z možné jaderné havárie.

Ukrajinské úřady také obvinily ruské síly z toho, že využívají atomovou elektrárnu jako základnu pro odpalování raket do okolních oblastí Ukrajiny. Minulý týden podle ukrajinských úřadů zadržela generálního ředitele elektrárny Ihora Murašova na několik dní ruská hlídka. Podle šéfa ukrajinské státní společnosti Enerhoatom Murašov později uvedl, že ho nebili ani nemučili, ale před svým propuštěním byl nucen učinit nepravdivé prohlášení na kameru.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) dnes sdělila, že Murašov se už do své původní práce nevrátí. "MAAE má za to, že pan Murašov je nyní se svou rodinou na území kontrolovaném Ukrajinou a nebude pokračovat ve své práci v Záporožské jaderné elektrárně," uvedla organizace. V sobotu MAAE uvedla, že jeho zadržení představovalo další stres pro už tak napjatý personál zařízení a jeho absence měla závažný dopad na rozhodování při zajišťování bezpečnosti a ochrany elektrárny.

Enerhoatom 11. září odstavil poslední ze šesti reaktorů kvůli tomu, že ruská vojenská činnost přerušila spolehlivé externí dodávky energie pro chlazení a další bezpečnostní systémy, napsala dnes agentura AP. Šéf Enerhoatomu Petro Kotin nyní agentuře řekl, že firma zvažuje opětovné spuštění reaktorů, aby zajistila bezpečnost elektrárny.

S blížící se zimou totiž čelí dalším problémům. "Pokud máte nízkou teplotu, všechno uvnitř prostě zamrzne. Bezpečnostní zařízení se poškodí. Takže potřebujete topení a jediné topení bude pocházet z fungujícího reaktoru," řekl Kotin, podle něhož nesmí vychladnout systémy, které zajišťují bezpečnost reaktorů. Enerhoatom by mohl znovu spustit dva reaktory během několika dní, uvedl.