"Generální ředitel Grossi potvrdil, že první střídání členů podpůrné a asistenční mise MAAE v Záporožské jaderné elektrárně na Ukrajině je hotové a v zařízení je nyní nový, posílený tým bezpečnostních expertů," napsala MAAE. Odborníci budou podle Grossiho pokračovat v "nezbytné" misi a podpoří vytvoření ochranné zóny okolo elektrárny. Na jejím ustanovením se ale nejprve musí Ukrajina s Ruskem dohodnout.

Rozhovory o dalším zabezpečení elektrárny vedl Grossi ve čtvrtek v Kyjevě, následně měl ještě do konce tohoto týdne vyrazit na tatáž jednání do Moskvy. MAAE dnes ale uvedla, že do ruské metropole Grossi zavítá až na začátku příštího týdne.

Zástupci MAAE na začátku září podnikli inspekci Záporožské jaderné elektrárny, která je takřka od začátku ruské invaze na Ukrajinu v rukou ruské armády. Dva členové mise tehdy v zařízení zůstali. Do elektrárny se MAAE vydala poté, co se Ukrajina a Rusko několikrát vzájemně obvinily z útoků na areál a okolí této největší jaderné elektrárny v Evropě. To vyvolalo obavy z možné jaderné havárie.