"Je velmi pravděpodobné, že varianta delta se bude během léta velmi šířit, zvláště mezi mladými lidmi, kteří nebyli očkováni," řekla ředitelka ECDC Andrea Ammonová. I když varianta alfa odhalená původně v Británii v současnosti v regionu nadále převažuje, modely střediska předpovídají, že varianta delta, poprvé objevená v Indii, bude na začátku srpna tvořit 70 procent nových případů infekce v EU a na konci srpna už 90 procent.

ECDC vyzvala k urychlení očkování, které má chránit před variantou o 40 až 60 procent nakažlivější než varianta alfa. V laboratořích i skutečném životě přitom studie ukazují, že jedna dávka vakcíny vytváří jen omezenou ochranu před deltou. V současnosti přitom podle ECDC nemá v EU dokončené očkování zhruba 30 procent lidí starších 80 let a přibližně 40 procent starších 60 let.

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes vyzvala ostatní evropské státy, aby podobně jako Německo vyžadovaly karanténu po cestujících ze zemí s velkým výskytem varianty delta. "V naší zemi, když přijedete z Británie, musíte jít do karantény. A tak tomu není ve všech evropských zemích a já bych byla ráda, aby tomu tak bylo," řekla Merkelová ve Spolkovém sněmu.