Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Egyptské úřady: Hraniční přechod v Rafahu na jihu Pásma Gazy zůstává otevřený

Egypt
Egypt
Foto: Pixabay

Egyptské úřady oznámily, že hraniční přechod v Rafahu na jihu Pásma Gazy zůstává otevřený pro humanitární pomoc a pro průchody civilistů. Uvedla to agentura DPA.

Izraelská armáda vyzvala obyvatele východní části města Rafah k dočasné evakuaci ráno v očekávání své plánované vojenské operace. Později se objevily zprávy o uzavření hraničního přechodu v Rafahu, ale představitel egyptských bezpečnostních sil tyto informace popřel. Uvedl, že přes průchod probíhá dodávka humanitární pomoci, a potvrdil, že přechod je nadále otevřen i pro osobní autobusy.

Egyptský Červený půlměsíc informoval, že během pondělí projelo přes hraniční přechod do Gazy 40 nákladních aut s lékařskou a humanitární pomocí a dalších 250 je očekáváno. Z Gazy do Egypta přešlo přes 1000 lidí, z nichž většina byli Palestinci, a také více Egypťanů a příslušníků dalších států. Egyptský Červený půlměsíc také sdělil, že do Gazy přijelo z Egypta 25 humanitárních pracovníků.

Izraelská armáda vyzvala desetitisíce Palestinců ve východní části Rafahu, aby se dočasně přesunuli do vyhlášené humanitární zóny v oblasti uprchlického tábora al-Mawásí a města Chán Júnis. Tato akce byla interpretována médii jako možná příprava na dlouho očekávanou ofenzívu v Rafahu, který je považován za poslední baštu Hamasu.

Televize al-Aksá spojená s Hamásem informovala o náletech izraelské armády v oblastech kolem čtvrtí Rafahu, kde byla nařízena evakuace. Tyto zprávy zatím nebylo možné nezávisle ověřit.

V neděli izraelský ministr obrany Joav Galant uvedl, že Izrael "v blízké budoucnosti“ zahájí vojenské operace v Rafahu a v dalších částech Pásma Gazy. Izrael v minulém týdnu seznámil představitele americké vlády s plánem na evakuaci civilistů, uvedla agentura AP s odvoláním na své zdroje. 

Bidenova vláda varovala Izrael před možnými důsledky, pokud operaci provede bez plánu ochrany civilistů. "Bez takového plánu nemůžeme podpořit velkou vojenskou operaci v Rafáhu, protože škody, které by způsobila, by byly nad rámec toho, co je přijatelné," řekl šéf americké diplomacie Antony Blinken v pátek. 

Do Rafahu se během předchozích bojů uchýlilo asi půldruhého milionu Palestinců z dalších částí Pásma Gazy. Město navíc představuje klíčový uzel pro dopravu humanitární pomoci do palestinské enklávy na pobřeží Středozemního moře. 

Američtí představitelé, které citovala agentura AP, dodali, že plán evakuace zatím nemá konečnou podobu. Obě strany se dohodly na dalších rozhovorech k celé věci. 

Světová zdravotnická organizace (WHO) má připravený nouzový plán pro případ izraelské pozemní operace ve městě Rafah v Pásmu Gazy, ale přesto nebude možné zabránit výraznému zvýšení počtu obětí. V pátek to prohlásil zástupce WHO pro palestinská území Rik Peeperkorn, informuje agentura Reuters.

"Opravdu chci zdůraznit, že tento nouzový plán je pouze náplastí. V žádném případě nezabrání předpokládanému prudkému nárůstu počtu úmrtí a případů onemocnění, které přinese tato vojenská operace," prohlásil Peeperkorn na tiskové konferenci v Ženevě.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu opakovaně prohlásil, že ofenzíva proti městu Rafah se rozjede bez ohledu na to, zda palestinské hnutí Hamás přijme nebo nepřijme návrh příměří zprostředkovaný Spojenými státy a Egyptem.

Témata:  Izrael Egypt

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy