"Evropská komise včera (ve čtvrtek) na základě kladných stanovisek EMA povolila první dvě posilující vakcíny proti covidu-19 od společností BioNTech-Pfizer a Moderna, které jsou uzpůsobené proti variantám," uvedla Kyriakidesová s tím, že brzy by mělo následovat schválení dalších vakcín.

Upravené vakcíny jsou zaměřené jak na původní variantu viru, tak na variantu omikronu BA.1. Vakcíny zacílené na submutace BA.4 a BA.5 koronavirové varianty omikron, které jsou nyní dominantní a nakažlivější, EMA v současné době prověřuje. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) připadá nyní subvarianta BA.5 až na 80 procent případů onemocnění covid-19 po celém světě.

Unijní regulátor doporučil podání posilovacích dávek osobám ve věku 12 let a více, které v minulosti absolvovaly alespoň základní očkování proti nemoci covid-19.

Vakcíny společností Pfizer/BioNTech a Moderna, které jsou cílené na koronavirovou variantu omikron, už ve středu schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). V polovině srpna schválil upravené očkování od firmy Moderna i britský lékový úřad MHRA.