Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nové složení Evropské komise je už z poloviny známé

Evropský parlament
Evropský parlament
Foto: Pixabay

Červnové volby do Evropského parlamentu dávají členským státům Evropské unie možnost změnit složení Evropské komise. Její staronová německá předsedkyně Ursula von der Leyenová zná složení instituce asi z poloviny. Některé země ponechávají v Bruselu své dosavadní komisaře, jiné nominují úplně nové. 

Některé země se rozhodly své dosavadní komisaře v Bruselu ponechat a vyhnout se tak „nepříjemnému domácímu boji“, jak popsal například prestižní server Politico.

Post eurokomisaře na dalších pět let budou již podruhé v řadě zastávat Maroš Šefčovič ze Slovenska, Valdis Dombrovskis z Lotyšska, Dubravka Šica z Chorvatska a Wopke Hoekster z Nizozemska.

Španělsko do Bruselu chce poslat ministryni pro ekologickou transformaci Teresu Riberovou. Švédsko zastoupí ministryně pro Evropskou unii Jessika Roswallová. Finsko jmenuje europoslankyni Hennu Virkkunenovou. Slovinským eurokomisařem se stane bývalý předseda Účetního dvora EU Tomaž Vesel, irským Michael McGrath.

Česká republika nominovala dosavadního ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu. Premiér Petr Fiala zdůraznil, že Síkela má rozsáhlé zkušenosti v mezinárodním prostředí a během českého předsednictví v Radě EU prokázal schopnost řešit problémy i na evropské úrovni, zvláště v době, kdy EU čelila důsledkům ruské agrese na Ukrajině.

Řada zemí ale svá jména stále nezveřejnila. Konkrétně v Litvě mezi sebou svádějí boj prezident s premiérem, Poláci jednají za zavřenými dveřmi a Bulharsko s Rumunskem jsou v procesu sestavování nové vlády.

Evropskou komisi v následujících letech čeká extrémně náročná práce, proto si některé státy dávají s eurokomisaři na čas. Jde například o Itálii, Francii nebo Lucembursko. Evropská unie se pouští do tvrdého konkurenčního boje s komunistickou Čínou. Pokud se po listopadových prezidentských volbách v USA dostane k moci Donald Trump, čeká unii patrně ještě obchodní válka s Washingtonem. Musí čelit rostoucí ruské agresi na východě, zároveň chce naplno podporovat Ukrajinu v jejím obranném úsilí.

Témata:  EU Evropská komise (EK)

Související

Aktuálně se děje

7. září 2024 8:33

Vrátí se Harry a Meghan do Británie? Mlčí se o tom, ale rozhodnutí už padlo

Někomu chybějí, jinému vůbec. Princ Harry a jeho žena Meghan už několik let nereprezentují britskou královskou rodinu, dokonce se odstěhovali do zámoří. Nyní se ale objevily spekulace o údajné touze prince vrátit se do rodné země. Britská média ale zjistila, že reálně se nic takového nechystá. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy