Upravené vakcíny jsou zaměřené jak na původní variantu viru, tak na variantu omikronu BA.1. Konečné slovo v povolování vakcíny má Evropská komise, její rozhodnutí se očekává brzy. Český ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) novinářům minulý týden řekl, že pokud budou vakcíny na začátku září schválené, dodá je Pfizer/BioNTech na podzim i do Česka. Půjde o zhruba tři miliony dávek.

Unijní regulátor doporučil podání posilovacích dávek osobám ve věku 12 let a více, kteří v minulosti absolvovali alespoň základní očkování proti nemoci covid-19. "Upravené vakcíny tak mohou rozšířit ochranu proti různým variantám, a proto se očekává, že pomohou udržet optimální ochranu proti covid-19 i v průběhu vývoje viru," uvedl k tomu český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Nežádoucí účinky nových vakcín jsou podle něj srovnatelné s původními, tedy typicky mírného a krátkodobého charakteru.

Vakcíny zacílené na submutace BA.4 a BA.5 koronavirové varianty omikron, které jsou nyní dominantní a nakažlivější, EMA v současné době prověřuje. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) připadá subvarianta BA.5 až na 80 procent případů onemocnění covid-19 po celém světě.

Německý europoslanec a odborník na zdravotnictví Peter Liese ve středu agentuře Reuters řekl, že upravené vakcíny budou do Evropské unie dodány několik dní poté, co očkování schválí regulační orgány.

Vakcíny společností Pfizer/BioNTech a Moderna, které jsou cílené na koronavirovou variantu omikron, už ve středu schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). V polovině srpna schválil upravené očkování od firmy Moderna i britský lékový úřad MHRA.

Unijní regulátor uvedl, že upravené vakcíny "by měly pomoci udržet optimální úroveň ochrany proti covidu-19, zatímco se virus vyvíjí". Podle SÚKL ale i původní očkovací látky fungují jako prevence vážného průběhu nemoci a budou se tak nadále používat, zejména pro základní očkování.

Vědci doufají, že modifikované dávky vyvolají silnou reakci imunitního systému, aby předcházely nejen těžkému průběhu onemocnění, ale i lehčímu, podobně jako to činily původní vakcíny na začátku pandemie předtím, než se objevily nakažlivější varianty.

Není jasné, jak účinné tyto posilující dávky budou, protože odborníci stále sbírají data. Existují však důkazy o tom, že jsou bezpečné, takže čekání na další studie o jejich účinnosti by podle EMA znamenalo riziko, že se v mezičase objeví další a ještě nakažlivější varianty.

"Důležité pozitivní zprávy od EMA," napsala na twitteru komisařka EU pro zdraví Stella Kyriakidisová. Vakcíny podle ní "zvýší ochranu našich občanů během podzimu a zimy". "Naše schválení vakcíny bude brzy následovat," uvedla Kyriakidisová a dodala, že "pandemie ještě neskončila".

V očekávání podzimní vlny infekcí EMA dnes schválila také použití vakcíny Nuvaxovid od společnosti Novavax pro posilující dávky bez ohledu na první použitý přípravek. Vakcína je určená proti kmeni viru, který se původně objevil v Číně. Látka od společnosti Novavax je takzvanou proteinovou vakcínou, která stojí na dlouhodobě prověřené technologii, která se používá například k boji proti hepatitidě B a chřipce.

Odborníci už loni v prosinci, kdy Evropská komise schválila nasazení vakcíny firmy Novavax v EU, vyjádřili naději, že by mohla některé zdrženlivé lidi přimět nechat se očkovat, protože je vyrobená tradiční metodou, odlišnou od principu, na němž stojí většina ostatních přípravků používaných proti koronaviru. Například vakcíny firem Pfizer/BioNTech a Moderna jsou očkovacími látkami typu mRNA.

Celosvětově počet potvrzených případů covidu-19 i úmrtí na tuto nemoc klesá, ale odborníci očekávají, že s příchodem zimy na severní polokouli přibude hospitalizací i zemřelých.