reklama

"Předpoklad na další období je, že se bude zlepšovat epidemická situace. Je to díky očkování, ale i díky lidem, kteří dodržují opatření," uvedl Krajčí, jenž kvůli vývoji epidemie v zemi čelí výzvám k rezignaci a to i v části koalice. Ministr opakovaně demisi odmítl, zastal se ho i premiér Igor Matovič.

Podle Krajčího se stabilizovala situace v počtu hospitalizovaných s covidem-19, který se ale drží blízko maxima. V zemi kleslo reprodukční číslo a na rozdíl od Česka, Polska, Maďarska či Rakouska se výrazněji nezvýšil počet nových potvrzených případů koronaviru, byť přírůstek zůstává vysoký.

Nakažlivější, takzvanou britskou mutaci koronaviru nově slovenské úřady zjistily u devíti z deseti zkoumaných vzorků.

V současnosti na Slovensku platí nejpřísnější omezení od propuknutí koronavirové nákazy. Večer a částečně v noci není až na výjimky povoleno vycházení, kromě toho úřady ponechaly v platnosti i další restrikce volného pohybu a jiná karanténní opatření.

Slovensko očekává v březnu výrazné navýšení dodávek vakcín proti covidu-19. Po potížích s registrací na očkování Krajčí odvolal šéfa národního centra zdravotnických informací, které systém spravuje. V uplynulých dnech po uvolnění termínů na očkování příslušný internetový portál pod náporem zájemců řádně nefungoval, o rezervace volných míst usilovalo mnoha lidí.

Po připravované změně se zájemci podle ministerstva zdravotnictví nově budou moci zaregistrovat kdykoliv, úřady je pak na podání očkovací látky pozvou. Očkování po změnách strategie až na výjimky postupuje podle věku tak, že senioři mají přednost.

reklama