Na zařazení okresů do jednotlivých stupňů epidemického rizika závisí rozsah epidemických omezení. Nejmírnější opatření budou platit ve dvou okresech na jihu a severu země. Ani v nich ale podle stávajících pravidel nebude zrušeno nošení roušek v interiérech; naopak například hromadných akcí se tam může zúčastnit více návštěvníků než v rizikovějších regionech.

K nejhorším okresům z hlediska epidemické situace na Slovensku patří i některé regiony u hranic s Českem.

Ministerstvo zdravotnictví nevyloučilo, že v nejlepších okresech by lidé očkovaní proti covidu-19 v budoucnu roušku nosit nemuseli. Varovalo ale před unáhlenou změnou nastavení epidemických pravidel, která podle něj fungují.

"Zvažujeme udělit větší svobodu lidem, kteří jsou očkovaní," řekl novinářům ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský.

Alespoň první dávku vakcíny proti covidu-19 na Slovensku, které má téměř pět a půl milionu obyvatel, dostalo dosud 1,77 milionu obyvatel. Bratislava připravuje snížení věkové hranice, nově se budou moci na očkování registrovat zájemci ve věku od 12 let. Evropská komise na konci května schválila nasazení vakcíny od firem Pfizer/BioNTech u dětí ve věku 12 až 15 let.

Druhá silná vlna koronavirové nákazy vyvrcholila na Slovensku v březnu, následně začaly počty odhalených nových případů koronavirové infekce i hospitalizovaných lidí v souvislosti s nemocí covid-19 výrazně klesat. S potvrzeným covidem-19 nebo s podezřením na něj bylo ve slovenských nemocnicích v úterý 412 pacientů, tedy jen zhruba desetina z dosavadního maxima ze začátku března.

Pokles počtu nových případů koronavirové infekce v přepočtu na obyvatele za poslední týden zaznamenaly podle slovenského ministerstva zdravotnictví i všechny sousední země Slovenska, včetně Česka.