Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU dle Reuters chce, aby členské země daly pobídky firmám, jež sníží spotřebu plynu

Evropská unie, ilustrační fotografie.
Evropská unie, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Evropská komise (EK) vyzve členské státy, aby zavedly finanční pobídky pro firmy, které sníží spotřebu plynu. Uvedla to dnes agentura Reuters, která se seznámila s návrhem unijní reakce na možné omezení dodávek plynu z Ruska. Dokument komise zveřejní příští týden. Unijní státy by také mohly omezit vytápění obchodů či kanceláří, pokud by čelily výraznému nedostatku plynu. Komise tyto informace nekomentovala.

Plán, který EK připravuje, reaguje na riziko, že Rusko výrazně omezí či zcela přeruší dodávky zemního plynu do Evropské unie. Podle Bruselu by členské státy měly připravit finanční pobídky pro průmyslové a energetické provozy, které místo plynu začnou využívat jiné zdroje energie. V případě nedostatku plynu by pak státy mohly nařídit zákaz provozu podniků, které nejsou nezbytné.

Domácnosti jsou podle unijního práva chráněnou skupinou spotřebitelů. Byly by tak až poslední skupinou, které by se případná omezení dotkla. Úřady by ale mohly podle unijního plánu omezit vytápění kanceláří či obchodů v případě nedostatku plynu. Komise také vyzve členské země, aby vytvořily informační kampaně, které budou vyzývat k mírnějšímu vytápění domů a bytů.

Klíčovým prvkem reakce na riziko omezení dodávek z Ruska je podle Bruselu zvyšování zásob plynu před zimní sezonou.

Před útokem na Ukrajinu se ruský plyn podílel na dovozu této suroviny do EU zhruba ze 40 procent. V případě některých států byla ale závislost na dodávkách z Ruska podstatně vyšší, což je i případ České republiky. V posledních měsících se dovoz ruského plynu do EU výrazně snížil a Moskva omezila či zastavila dodávky 12 unijním zemím.

Tento týden začala pravidelná údržba plynovodu Nord Stream 1, která by měla trvat deset dnů. Ruská plynárenská společnost Gazprom ale dnes uvedla, že nemůže zaručit bezproblémový provoz tohoto strategického plynovodu, který je hlavní trasou pro přepravu ruského plynu do EU. Část evropských politiků se obává, že Gazprom po údržbě dodávky plynu buď neobnoví, anebo jen v omezeném režimu.

Témata:  EU plyn

Související

Aktuálně se děje

2. srpna 2025 18:07

Bolesti břicha, infekce i zvracení. Výzkum odhalil, co vše si v létě můžete odnést z bazénů domů

Léto a plavecké bazény – kombinace, která láká miliony lidí ke sportu, osvěžení i odpočinku. Jenže i za průzračnou vodní hladinou se může skrývat riziko. A to nejen ve veřejných, ale i v soukromých bazénech. Podle odborníků jsou totiž tyto oblíbené vodní plochy častým zdrojem infekcí, pokud se nedodržuje správná údržba a hygiena.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

2024 YR4

CNN: Asteroid, který mohl zasáhnout Zemi, změnil směr. Teď letí na Měsíc

Asteroid 2024 YR4, který ještě nedávno budil obavy kvůli možné kolizní dráze se Zemí, se už dnes nejeví jako přímá hrozba pro naši planetu, stále však přitahuje pozornost vědců. Tento objekt, objevený koncem roku 2024, původně mohl zasáhnout svět 22. prosince 2032. Jak však ukázala nová pozorování, pravděpodobnost této kolize postupně klesá, i když ještě v únoru se míra rizika odhadovala na 3,1 %, což z něj činilo jednu z největších hrozeb v historii. Podle CNN je ale teď v ohrožení jiný objekt ve vesmíru. Jeho upravená trajektorie totiž směřuje k Měsíci.