Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU je podle komisařky Johanssonové připravena pomoci zemím s vlnou uprchlíků

Ylva Johanssonová
Ylva Johanssonová
Foto: European Union

Evropská unie je připravena pomoci finančně i personálně členským státům evropského bloku, které nejvíce zasáhla uprchlická vlna z Ukrajiny v souvislosti s válečným konfliktem v této zemi, a také samotným uprchlíkům. Novinářům to dnes v Bratislavě řekla eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová.

Odhadla, že státy by se měly připravit na několik milionů ukrajinských uprchlíků. Zejména ukrajinské ženy a děti utíkají před válkou také na Slovensko, s nímž má Ukrajina 98 kilometrů dlouho společnou hranici.

"Pomohou evropské agentury, jako jsou Frontex a Europol. Jsme připraveni pomoci s financováním, pomoc chceme poskytnout zemím, které jsou nejvíce zasažené migrací, ale i uprchlíkům," řekla Johanssonová.

Podle eurokomisařky by státy EU měly ve čtvrtek schválit směrnici o dočasné pomoci, na jejímž základě by pak Ukrajinci s biometrickými pasy mohli například pobývat v EU déle než obvyklých 90 dnů.

Od vypuknutí konfliktu na Ukrajině vstoupilo na Slovensko z Ukrajiny podle policie přes 54.000 lidí. Jde hlavně o občany Ukrajiny. Kromě nich se do vlasti přes Slovensko vracejí i obyvatelé jiných zemí. Ještě o uplynulém víkendu značná část uprchlíků z Ukrajiny podle slovenských úřadů pokračovala dále do Evropy za svými rodinami.

Johanssonová řekla, že je třeba se připravit na několik milionů uprchlíků z Ukrajiny. Mezi nimi budou podle ní také lidé, kteří nemají v zahraniční příbuzné. "Lze očekávat zvýšené nároky na ubytovací kapacity, možná i na zdravotní péči. Přichází velmi mnoho dětí, je třeba mít připraveno zvláštní ochranu," řekla eurokomisařka. Obyvatelům Slovenska, místním úřadům i organizacím vyjádřila vděk za vlnu solidarity s uprchlíky.

Slovensko po změně azylového zákona zavedlo do praxe poskytování takzvaného dočasného útočiště ukrajinským uprchlíkům s cílem poskytnut jim ochranu. Jde o administrativně mnohem jednodušší proceduru než při posuzování žádosti o udělení azylu. Ukrajinci pak budou moci v případě zájmu v zemi například pracovat a také mají nárok na zdravotní péči.

Cizinecká policie na Slovensku bude na svých pracovištích nově odbavovat jen Ukrajince. Země připravuje změnu příslušného zákona, kterou prodlouží jiným cizincům dobu pobytu v zemi, pokud ti nebudou moci podat příslušnou žádost kvůli zmíněnému postupu cizinecké policie. Ministerstvo vnitra také ohlásilo, že na hranicích bude rozdávat letáky v zájmu omezení rizika, že se uprchlíci stanou obětí obchodování s lidmi.

Témata:  EU uprchlíci Ylva Johanssonová

Související

Aktuálně se děje

30. července 2025 16:57

Miloš Zeman jen kroutí hlavou. Divadlo kolem Krampolova pohřbu je až nedůstojné

Divadlo kolem organizace pohřbu Jiřího Krampola, jehož on vyznamenal, se nelíbí ani bývalému prezidentovi Miloši Zemanovi. Proslýchá se zároveň, že někdejší hlava státu by na smutečním obřadu mohla promluvit. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy