Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU může využít dva nové léky proti covidu. Do konce roku přibude pět dalších

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) doporučila pro schválení pro trh v Evropské unii první dva protilátkové léky proti covidu-19. Jde o přípravek Ronapreve švýcarské farmaceutické společnosti Roche a Regkirona (Regdanvimab) jihokorejského výrobce Celltrion, oznámila dnes EMA v Amsterodamu.

Podle eurokomisařky pro zdravotnictví Stelly Kyriakidesové by mohlo být do konce roku v EU schváleno ještě pět dalších léků proti covidu-19.

Oba přípravky schválené evropským lékovým regulátorem jsou založeny na antivirálních monoklonálních protilátkách a mají být používány v raných stadiích infekce. První z nich vyvinula americká biotechnologická firma Regeneron a švýcarský farmaceutický obr Roche, druhou jihokorejský Celltrion. Je to první schválení proticovidového léku v Evropě od loňského schválení přípravku remdesivir od firmy Gilead.

Experti EMA ověřili a vyhodnotili všechny údaje výrobců o účinnosti a možných vedlejších účincích prostředků. Po pozitivním doporučení ze strany EMA nyní musí konečné rozhodnutí o používání léků přijmout Evropská komise, což je však podle agentury DPA považováno za formalitu.

EMA v dnešním prohlášení uvedla, že oba doporučené preparáty výrazně snižují riziko hospitalizace a úmrtí pacientů, u nichž je velké riziko vážného průběhu covidu-19. Agentura popsala bezpečnostní profil obou léků jako "příznivý" s tím, že navzdory malému počtu vedlejších účinků "jsou přínosy léků větší než jejich rizika".

Protilátkový koktejl Ronapreve, který se skládá z látek casirivimab a imdevimab, doporučila komise pro lidskou medicínu EMA pro léčbu dospělých a dospívajících osob od 12 let, které nevyžadují kyslíkovou podporu a je u nich vysoké riziko těžkého průběhu nemoci. Regkirona byla doporučena pouze pro dospělé za podobných podmínek.

Oba léky už mají někteří pacienti v EU k dispozici, protože EMA podpořila jejich časné použití v členských státech v některých případech, uvedla agentura Reuters. Už loni v listopadu kombinaci casirivimabu a imdevimabu schválil pro nouzové použití americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Regdanvimab, který firma Celltrion vyrábí v Maďarsku, byl už dříve schválen v Jižní Koreji. Eurokomisařka Kyriakidesová dnešní rozhodnutí EMA uvítala. "Dnes činíme obrovský krok k dosažení našeho cíle schválit do konce roku v EU až pět nových terapeutik," řekla komisařka.

Protilátková léčba zůstává jednou z mála, které mohou zmírnit nejhorší účinky covidu-19 a jsou prakticky jedinou dostupnou možností léčby u lidí s mírným průběhem nemoci.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 léky

Související

Aktuálně se děje

24. listopadu 2024 14:10

Kim Kardashian čelí kritice: Překročila hranice?

Kim Kardashian čelí kritice za reklamu na značku Skims, kde pózuje s růžencem kolem krku. Sociální sítě zaplavily reakce označující tento krok za neuctivý a marketingově vypočítavý. Reklama vyvolala vášnivou debatu a požadavky na omluvu.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy