Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU může využít dva nové léky proti covidu. Do konce roku přibude pět dalších

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) doporučila pro schválení pro trh v Evropské unii první dva protilátkové léky proti covidu-19. Jde o přípravek Ronapreve švýcarské farmaceutické společnosti Roche a Regkirona (Regdanvimab) jihokorejského výrobce Celltrion, oznámila dnes EMA v Amsterodamu.

Podle eurokomisařky pro zdravotnictví Stelly Kyriakidesové by mohlo být do konce roku v EU schváleno ještě pět dalších léků proti covidu-19.

Oba přípravky schválené evropským lékovým regulátorem jsou založeny na antivirálních monoklonálních protilátkách a mají být používány v raných stadiích infekce. První z nich vyvinula americká biotechnologická firma Regeneron a švýcarský farmaceutický obr Roche, druhou jihokorejský Celltrion. Je to první schválení proticovidového léku v Evropě od loňského schválení přípravku remdesivir od firmy Gilead.

Experti EMA ověřili a vyhodnotili všechny údaje výrobců o účinnosti a možných vedlejších účincích prostředků. Po pozitivním doporučení ze strany EMA nyní musí konečné rozhodnutí o používání léků přijmout Evropská komise, což je však podle agentury DPA považováno za formalitu.

EMA v dnešním prohlášení uvedla, že oba doporučené preparáty výrazně snižují riziko hospitalizace a úmrtí pacientů, u nichž je velké riziko vážného průběhu covidu-19. Agentura popsala bezpečnostní profil obou léků jako "příznivý" s tím, že navzdory malému počtu vedlejších účinků "jsou přínosy léků větší než jejich rizika".

Protilátkový koktejl Ronapreve, který se skládá z látek casirivimab a imdevimab, doporučila komise pro lidskou medicínu EMA pro léčbu dospělých a dospívajících osob od 12 let, které nevyžadují kyslíkovou podporu a je u nich vysoké riziko těžkého průběhu nemoci. Regkirona byla doporučena pouze pro dospělé za podobných podmínek.

Oba léky už mají někteří pacienti v EU k dispozici, protože EMA podpořila jejich časné použití v členských státech v některých případech, uvedla agentura Reuters. Už loni v listopadu kombinaci casirivimabu a imdevimabu schválil pro nouzové použití americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Regdanvimab, který firma Celltrion vyrábí v Maďarsku, byl už dříve schválen v Jižní Koreji. Eurokomisařka Kyriakidesová dnešní rozhodnutí EMA uvítala. "Dnes činíme obrovský krok k dosažení našeho cíle schválit do konce roku v EU až pět nových terapeutik," řekla komisařka.

Protilátková léčba zůstává jednou z mála, které mohou zmírnit nejhorší účinky covidu-19 a jsou prakticky jedinou dostupnou možností léčby u lidí s mírným průběhem nemoci.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 léky

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy