Při povinném udělování licencí je držitel patentu vládou přinucen nechat vyrábět svůj chráněný produkt určité další firmy výměnou za peníze. Oproti tomu při zrušení patentu může začít produkt vyrábět kdokoliv bez nutnosti za to komukoliv platit.

Podle EU jsou nejlepším nástrojem dobrovolné licence, kdy majitel patentu udělí souhlas s výrobou svého produktu v cizích provozech po vzájemné dohodě. Nucené licence by podle představ EU přišly na řadu teprve poté, co by jednání o dobrovolném souhlasu s přenesením výroby očkovacích látek ztroskotalo. Cílem tohoto opatření je zvýšit vývoz vakcín do zemí, které samy nedisponují dostatečnými výrobními kapacitami.

Postoj k otázce patentů je součástí unijního návrhu na spravedlivější rozdělení očkovacích látek po světě. Prosazuje také co nejrozsáhlejší zrušení vývozních omezení a posílení kapacit na výrobu vakcín v chudších zemích.

Šéfka EK Ursula von der Leyenová podle DPA zopakovala, že unijní sedmadvacítka od počátku pandemie ukazuje solidaritu. "EU povolila vyvézt zhruba polovinu celkového množství v Evropě vyrobených vakcín," řekla s tím, že teď jde o to zrychlit globální distribuci. "Těším se, že to příští týden proberu s lídry (skupiny zemí) G7, abychom tohoto cíle dosáhli," dodala von der Leyenová. V rámci WTO by se měla vést debata na toto téma od července, EU by ji ráda uzavřela do listopadu.