Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU uvalila sankce na žoldnéřskou Wagnerovu skupinu

Evropská unie, ilustrační fotografie.
Evropská unie, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Evropská unie zařadila na svůj sankční seznam ruskou Wagnerovu (v ruském přepisu Vagnerovu) skupinu kvůli její "aktivní" účasti na ruské agresivní válce proti Ukrajině. Informovala o tom ve čtvrtek večer Rada EU. Činnost žoldnéřské skupiny podle členských zemí unie ohrožuje "územní celistvost, svrchovanost a nezávislost Ukrajiny".

EU již v únoru uvalila sankce vůči jedenácti fyzickým a sedmi právnickým osobám spojeným s Wagnerovou skupinou. Některé z nich jsou obviněny ze závažného porušování lidských práv ve Středoafrické republice a Súdánu, jiné z ohrožování bezpečnosti nebo stability v Mali, připomněla agentura DPA.

Žoldnéři Wagnerovy skupiny, v minulosti verbovaní i v ruských věznicích, nesou hlavní tíhu ruské ofenzivy na město Bachmut, kde se v posledních několika měsících na Ukrajině odehrávají nejtvrdší boje.

EU také uvalila sankce na ruskou mediální organizaci RIA FAN. Ta patří do mediální skupiny Patriot, v jejímž čele stojí šéf Wagnerovy společnosti Jevgenij Prigožin. Podle prohlášení se tato tisková agentura podílí na provládní propagandě a dezinformacích o ruské agresivní válce proti Ukrajině.

Unijní sankce spojené s ohrožováním územní celistvosti, svrchovanosti a nezávislosti Ukrajiny se nyní vztahují na 1473 osob a 207 právních subjektů. Sankcionovaným je zmrazen majetek, mají zakázán vstup do unie a občané a firmy z EU jim mají zakázáno poskytovat finanční prostředky.

Témata:  EU sankce

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy