EU již v únoru uvalila sankce vůči jedenácti fyzickým a sedmi právnickým osobám spojeným s Wagnerovou skupinou. Některé z nich jsou obviněny ze závažného porušování lidských práv ve Středoafrické republice a Súdánu, jiné z ohrožování bezpečnosti nebo stability v Mali, připomněla agentura DPA.

Žoldnéři Wagnerovy skupiny, v minulosti verbovaní i v ruských věznicích, nesou hlavní tíhu ruské ofenzivy na město Bachmut, kde se v posledních několika měsících na Ukrajině odehrávají nejtvrdší boje.

EU také uvalila sankce na ruskou mediální organizaci RIA FAN. Ta patří do mediální skupiny Patriot, v jejímž čele stojí šéf Wagnerovy společnosti Jevgenij Prigožin. Podle prohlášení se tato tisková agentura podílí na provládní propagandě a dezinformacích o ruské agresivní válce proti Ukrajině.

Unijní sankce spojené s ohrožováním územní celistvosti, svrchovanosti a nezávislosti Ukrajiny se nyní vztahují na 1473 osob a 207 právních subjektů. Sankcionovaným je zmrazen majetek, mají zakázán vstup do unie a občané a firmy z EU jim mají zakázáno poskytovat finanční prostředky.

reklama