Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Euromajdan bylo první ukrajinské vítězství proti Rusku, prohlásil Zelenskyj

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: president.gov.ua

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj v úterý spojil prodemokratické a proevropské protesty známé jako Euromajdan, které začaly v Kyjevě před deseti lety, s aktuální ruskou vojenskou agresí.

Na Náměstí nezávislosti v Kyjevě, známém jako Majdan, kde se Euromajdan konal, označil tyto protesty za "první ukrajinské vítězství" v probíhající válce s Ruskem.

Euromajdan vypukl po odmítnutí tehdejším prezidentem Viktorem Janukovyčem podepsat asociační dohodu s Evropskou unií, což znamenalo přiblížení Ukrajiny k EU a odtržení se od ruského vlivu.

Během protestů zemřelo přibližně 100 civilistů a dalších 2,5 tisíce utrpělo zranění. Euromajdan vedl k sesazení Janukovyče a následně k jeho odsouzení na 13 let vězení za vlastizradu.

Zelenskyj zdůraznil, že toto období představuje první vítězství v boji za svobodu a důstojnost. Současně hovořil i o pokroku Ukrajiny směrem k členství v EU. Evropská komise nedávno doporučila zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem a navrhla, aby Gruzie získala statut kandidátské země v rámci členství v EU.

Polský ministr zemědělství Robert Telus v této souvislosti vyzval Evropskou Unii, aby hledala řešení na ochranu polských zemědělců.

Telus během zasedání Rady EU pro zemědělství a rybolov v Bruselu vyjádřil znepokojení, že navrhovaný vstup Ukrajiny do Evropské unie by způsobil potíže zemědělskému sektoru EU.

Polský ministr absolvoval schůzky s resortními partnery ze zemí Visegrádské čtyřky. Tato jednání se podle Teluse zaměřovala na možný vstup Ukrajiny do EU. "Jsou to výzvy pro zemědělství EU," řekl.

"Musíme hledat taková řešení, aby to neuškodilo evropskému zemědělství. Aby vstup Ukrajiny do EU neškodil našim zemědělcům - polským nebo tím v dalších zemích přední linie," dodal.

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová před dvěma týdny doporučila lídrům EU otevření přístupových jednání s Ukrajinou a Moldavskem. V případě Gruzie komise doporučila udělení kandidátského statutu. Uvedl to server CNN.

Vzhledem k výsledkům dosaženým Ukrajinou a Moldavskem v pokračujícím reformním úsilí EK doporučila, aby Rada EU zahájila přístupová jednání s oběma zeměmi. V případě Gruzie Komise vzhledem k dosaženým výsledkům doporučuje, aby členské země EU udělily Gruzii statut kandidátské země za předpokladu, že podnikne několik doporučených kroků.

Pokud jde o Bosnu a Hercegovinu, eurokomise doporučuje zahájit přístupová jednání s touto zemí, až bude dosaženo potřebného stupně souladu s kritérii členství. Von der Leenová upřesnila, že Sarajevo musí vyvinout další úsilí ke splnění klíčových priorit uvedených ve stanovisku EK.

Zpráva EK poskytuje podrobné hodnocení současného stavu a pokroku v eurointegračním úsilí, kterého dosáhly Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Kosovo, Severní Makedonie , Srbsko, Turecko a poprvé také Ukrajina, Moldavsko a Gruzie.

Komise se zaměřila zejména na pokrok v provádění základních reforem a na poskytnutí jasných pokynů k budoucím reformním prioritám. Zároveň zdůraznila, že přistoupení je a zůstane procesem založeným na zásluhách, který závisí na pokroku dosaženém každou zemí.

"Rozšíření je životně důležitou politikou Evropské unie. Dokončení rozšiřování je výzvou dějin, přirozený horizont naší Unie. Dobudování Unie má také silnou ekonomickou a geopolitickou logiku. Dosavadní vlny rozšíření ukázaly obrovské výhody pro přistupující země i pro EU. Bude to vítězství pro všechny nás, uvedla šéfka eurokomise.

Témata:  válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj

Související

Aktuálně se děje

13:48

Nový partner Vandy Hybnerové odhalen. Roli sehrál alkohol

Velkou premiéru si odbyl nově odhalený partner Vandy Hybnerové, když jí dělal doprovod při rozhlasovém rozhovoru. Ke slovu se totiž kromě oblíbené herečky dostal i on sám. Celé Česko se tak dozvědělo, jak se dali dohromady. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy