Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Europoslanci společně uctili památku zesnulého předsedy Sassoliho

David Sassoli
David Sassoli
Foto: European Union

Poslanci Evropského parlamentu (EP) a vysocí státní činitelé dnes společně na plénu ve Štrasburku uctili památku v úterý zesnulého předsedy EP Davida Sassoliho. Kruhovému hlavnímu jednacímu sálu dominovala fotka Sassoliho s vlajkou Evropské unie v pozadí a bílá kytice.

Na bývalého kolegu vzpomínal italský expremiér a někdejší europoslanec Enrico Letta nebo francouzský prezident Emmanuel Macron. Kondolence na místě přijímala i Sassoliho rodina.

Vzpomínka zahájila plenární zasedání EP, které potrvá do čtvrtka. Hlavním bodem programu bude volba nového předsedy EP, která byla dlouhodobě v plánu.

Pietní akt zahájila úřadující předsedkyně parlamentu Roberta Metsolaová, která je zároveň kandidátkou na předsednický post v úterních volbách. Metsolaová připomněla velká témata, která Sassoli během své politické i novinářské kariéry prosazoval - boj za práva žen, evropské hodnoty, svobodu a neustálé hledání pravdy. Sassoli podle ní vedl parlament v těžkých časech, vždy s důstojností a "hájil svobody nás všech". "Tvůj parlament ti děkuje za vše, co jsi učinil," zakončila projev Metsolaová.

"Boj s klimatickými změnami pro něj nebyla jen slova. Měj vizi, která fascinovala i ty nejmladší," připomněl další ze Sassoliho nosných témat Letta. Zdůraznil také jeho přínos k řešení pandemie covidu-19, když Sassoli z EP udělal testovací a očkovací centrum nebo když dal parlamentní řidiče k dispozici záchranným službám, které bojovaly s nedostatkem personálu.

Po hudebním vystoupení violoncellistky Anne Gastinelové se slova ujal předseda Evropské rady Charles Michel. Po něm patřil řečnický pult Macronovi jako prezidentu země, která nyní předsedá Radě EU. Podle Macrona měl Sassoli "vůli a talent" a "vize dost široké pro celý kontinent". Přirovnal ho k odhodlanému řemeslníkovi, který mnoha kameny významně přispěl k výstavbě EU. "Když ostatní panikařili, zachoval (Sassoli) chladnou hlavu a pracoval," popsal jeho aktivity během pandemie Macron.

Na závěr promluvili představitelé hlavních politických frakcí zastoupených v parlamentu. Ze zasedání se na poslední chvíli omluvila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, protože byla v kontaktu s osobou pozitivně testovanou na covid-19.

Sassoli, který byl předsedou Evropského parlamentu od července 2019, zemřel 11. ledna na klinice v italském Avianu v souvislosti s komplikacemi způsobenými vážnou poruchou imunity. Na tamní kliniku dlouhodobě docházel od doby, co mu před několika lety diagnostikovali nádorové onemocnění. Státní pohřeb se konal v pátek v centru Říma.

Rodák z Florencie vystudoval politologii a kariéru začínal jako novinář v místních médiích. Od roku 1992 pracoval v televizi RAI, kde se stal populárním moderátorem hlavních zpráv. Do politiky vstoupil v roce 2009, kdy byl jako člen středolevicové Demokratické strany (PD) poprvé zvolen do Evropského parlamentu.

Témata:  David Sassoli Evropský parlament

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 20:07

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimir Putin, ruský prezident

Putin je jako auto na dálnici bez brzd. Nic ho nezastaví, píše server

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.