reklama

Evropským zemím se letos na jaře díky přísným opatřením podařilo dostat pandemii pod kontrolu, nicméně od konce léta nových případů nákazy znovu rychle přibývá. Nemocnice na kontinentu, které jsou v porovnání se zdravotnickými zařízeními jinde ve světě dobře vybavené, jsou pod enormním tlakem kvůli přílivu pacientů ve vážném stavu. Vlády proto opět zavedly restriktivní opatření s cílem omezit kontakty mezi lidmi a zastavit šíření infekce.

Nejvíce mrtvých s koronavirem připadá v celkových číslech na Británii, Itálii, Francii, Španělsko a Rusko.

Podle statistik Reuters se v Evropě od začátku nynější pandemie covidu-19 nakazilo asi 12,8 milionu lidí, 300.114 z nich zemřelo. V uplynulém týdnu přibývalo na kontinentu okolo 280.000 případů denně, což bylo o deset procent více než v týdnu předminulém.

Evropa, kterou kvůli pandemii a opatřením omezujícím životy obyvatel i ekonomiku čekají těžké týdny a měsíce, vkládá nyní naděje do vakcíny od firem BioNTech a Pfizer. Evropská unie si jí ve středu má smluvně zajistit 200 milionů dávek s možností rozšíření o dalších 100 milionů.

Česko doposud eviduje 425.845 případů nákazy, celkem zemřelo 5263 lidí s koronavirem. Zatímco během jarní vlny ČR patřila k evropským "premiantům" a pandemii rychle dostala pod kontrolu, při nynější podzimní vlně patří k zemím s relativně nejvyššími počty nově nakažených nejen na kontinentu. V denním počtu mrtvých padl rekord 3. listopadu, kdy jich bylo 239. Dnes přibylo do českých statistik 189 úmrtí s koronavirem.

reklama