Maďarské publikum vřele přijalo španělského tenoristu Plácida Dominga, který ve středu večer v Segedínu koncertem otvíral nový fotbalový stadion pro katolickou diecézi.
Vystoupení v Maďarsku bylo pro osmasedmdesátiletou operní legendu druhým v Evropě od chvíle, kdy jej ve Spojených státech osm pěvkyň a jedna baletka nařkly ze sexuálního obtěžování. Už v neděli Dominga bouřlivě uvítalo publikum v Salcburku.
Zpěvák v Segedínu sdílel jeviště se svým synem a portorikánskou sopranistkou Anou Maríi Martínezovou. Potlesk jej uvítal hned při vstupu na pódium, agentuře AP se nicméně zdálo přijetí trošku odměřenější než ovace v Salcburku. Biskup László Kiss-Rigó pěvci děkoval a oslovoval jej "mistře".
Zatímco opery ve Filadelfii a San Francisku kvůli obvinění zrušily Domingova vystoupení, v Evropě pokračuje podle plánu. Ze segedínského programu nicméně byla vypuštěna tisková konference a omezen byl i přístup novinářů na zkoušky.
"Ovace v Evropě, rušení vystoupení v USA," napsala agentura AFP a dodala, že obvinění ze sexuálního obtěžování proti tenorovi znovu zdůraznily "transatlantické rozdíly", pokud jde o přístup ke skandály poznamenaným umělcům.
Zatímco v Americe se Domingo dočkal odsouzení, zpěvačky v Evropě jej hájily. "Je to dobrý muž, který miluje ženy. Pokud jako já mají rády muže, nevidím v tom problém," řekla španělskému rozhlasu mezzosopranistka María José Suárezová, která několikrát s Domingem zpívala. Uvedla také, že viděla, jak ho ženy uháněly.
Odlišnost v reakcích oživuje dlouhou debatu o tom, zda má společnost dál oslavovat výkony jednotlivců obviněných z deliktů, poznamenala AFP a připomněla případ režiséra Romana Polanského, asi nejznámější osobností světa kultury, kterou Evropa přijímá, přestože v USA byl filmař usvědčen ze zneužití nezletilé dívky.
"Je třeba vědět, že kultury Spojených států a Evropy jsou zcela odlišné,“ řekl AP pořadatel Domingova středečního koncertu Andreas Magony, který dal obvinění proti pěvci do souvislosti s velkým počtem právníků ve Spojených státech. "Můžeme projevovat jen respekt a lásku k Plácidovi Domingovi, který je kolosální umělec a kolosální muž."
Skepticky se o obviněních vyjadřovali i Domingovi příznivci a příznivkyně v publiku.
Hnutí #MeToo mělo v Maďarsku jen omezený dopad, uvedla AP a připomněla výroky a činy předních maďarských politiků, považované za ponižující pro ženy. Domingo v Maďarsku vystupoval mnohokrát. Těší se tu úctě i pro svou podporu maďarské přehlídky mladých talentů.
Plácido Domingo za svou nebývalou operní kariéru ztvárnil zhruba 150 rolí, na kontě má asi 4000 představení. Největší slávu mu přineslo působení s Lucianem Pavarottim a Josém Carrerasem v sestavě Tři tenoři. Je držitelem řady ocenění, mezi nimi několika hudebních cen Grammy. Je mimo jiné zakladatelem operní soutěže Operalia, jejíž letošní ročník se konal v červenci v Národním divadle v Praze.
Témata: Plácido Domingo, sexuální obtěžování, Maďarsko, USA, divadla
Související
30. března 2020 8:16
25. září 2019 8:56
14. srpna 2019 16:33