Nová zpráva poukazuje na jisté rezervy v raných smlouvách EK s výrobci vakcín, nepřinesla však podrobnosti ohledně loňské obří dohody se společností Pfizer, kvůli níž byla komise kritizovaná za netransparentnost.

Účetní dvůr zdůrazňuje, že systém zřízený pro nákup očkovacích látek během prvního roku pandemie byl bezprecedentní a v zásadě efektivní, neboť se podařilo zajistit dostatečné množství dávek pro celou Evropskou unii. "Ovšem jsou zde ponaučení, která si můžeme vzít," řekla při dnešním brífinku zástupkyně ECA Joëlle Elvingerová, která analýzu daného procesu vedla.

Auditoři unijní postup porovnávali se Spojenými státy a s Británií a připomínají, že tyto dvě země začaly zakázky na vakcíny zadávat dříve než EU. Smlouvy uzavřené EK v prvním roce pandemie přitom podle nich obsahovaly volnější podmínky pro dodavatele než ty pozdější. "Když EU v první polovině roku 2021 čelila závažnému deficitu v dodávkách, ukázalo se, že většina kontraktů neobsahuje zvláštní ustanovení pro případ narušení dodávek," píše se ve zprávě.

Přesto zatím unijní exekutiva společné nákupy "nepřezkoumala ani referenčně neporovnala, aby vyvodila poučení pro budoucí zlepšení". Kromě tohoto kroku, který byl při dnešním brífinku označen za "standardní dobrou praxi", ECA doporučuje také vypracovat doporučení pro nákupy v době pandemie a podrobit svůj systém "zátěžovým zkouškám nebo simulacím".

Členské státy EU dosud obdržely skoro 1,25 miliardy dávek vakcín proti covidu-19, z nichž bylo v unii asi 900 milionů aplikováno, ukazují nejnovější data Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Podle unijních auditorů vyšla jedna dávka unii na zhruba 15 eur (370 Kč). Komise většinou vakcíny nakupovala skrze "předběžné dohody o nákupu", u nichž sdílela s výrobcem riziko spojené s vývojem očkovacích látek a podporovala masovou výrobu prostřednictvím předem zasílaných plateb.

Unie se přitom nejvíce spolehla na vakcínu od konsorcia Pfizer/BioNTech, od něhož komise nejdříve ve dvou smlouvách objednala 600 milionů dávek, načež v květnu 2021 následovalo uzavření největšího kontraktu o dodání až 1,8 miliardy dávek. Obří smlouva přišla po problémech s dodávkami od firmy AstraZeneca a provázela ji jistá kritika ze strany europoslanců či unijní ombudsmanky Emily O'Reillyové. Ta v lednové zprávě kritizovala způsob, jakým se EK vypořádala se žádostí o textové zprávy, které si při vyjednávání obchodu vyměnili šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová a šéf Pfizeru Albert Bourla.

Nový audit tuto kapitolu neobjasnil. Jeho autoři dnes neodhalili cenu rekordní zakázky a uvedli, že komise jim nepředala žádné informace o "předběžných vyjednáváních". Kromě toho auditoři nedostali ani vysvětlení, proč tyto informace nepřichází.