Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropský soud nařídil Řecku zaplatit skupině migrantů přes osm milionů

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Řecko porušilo evropskou úmluvu o ochraně lidských práv, když v roce 2014 neudělalo vše potřebné k ochraně skupiny migrantů, jejichž člun se potopil v Egejském moři. Rozhodl o tom Evropský soud pro lidská práva (ECHR) ve Štrasburku. Ten dnes rovněž konstatoval, že řecké úřady okolnosti nehody dostatečně nevyšetřily. Řecku uložil zaplatit migrantům odškodné celkem 330.000 eur (asi 8,17 milionu Kč), informovala agentura DPA.

Kauza se týká nehody, která se stala v lednu 2014. Člun s 27 uprchlíky se převrhl u řeckého ostrova Farmakonisi a 11 běženců (osm dětí a tři ženy z Afghánistánu) se utopilo. Podle přeživších nehodu způsobila řecká pobřežní stráž, která jela velmi rychle a snažila se zatlačit člun s migranty zpět do tureckých vod. Řecké úřady tvrdí, že pobřežní stráž člun odtáhla na ostrov Farmakonisi, aby migranty zachránila. Člun se podle řecké strany převrátil kvůli panice a pohybům lidí na palubě. ECHR ve zdůvodnění mimo jiné uvedl, že paniku mohla pobřežní stráž v takové situaci předvídat.

Štrasburský soud také ve svém verdiktu uvedl, že přeživší nehody byli po převozu na ostrov vystaveni ponižujícímu zacházení a neměli možnost volného pohybu. Podle soudu se migranti museli na hřišti svléknout a stráž je prohledala za přítomnosti dalších přeživších a skupiny vojáků. Podle soudu přitom neexistovalo žádné podezření, že by tito migranti představovali hrozbu. Naopak byli vyčerpaní a šokovaní potopením člunu.

Řecké soudy kvůli této události původně poslaly do vězení mladého Syřana, který člun řídil. Odvolací soud v roce 2017 ale rozhodl, že nikdo v plavidle nemohl nehodě zabránit. Syřan byl posléze z vězení propuštěn.

Témata:  Řecko uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.