Kauza se týká nehody, která se stala v lednu 2014. Člun s 27 uprchlíky se převrhl u řeckého ostrova Farmakonisi a 11 běženců (osm dětí a tři ženy z Afghánistánu) se utopilo. Podle přeživších nehodu způsobila řecká pobřežní stráž, která jela velmi rychle a snažila se zatlačit člun s migranty zpět do tureckých vod. Řecké úřady tvrdí, že pobřežní stráž člun odtáhla na ostrov Farmakonisi, aby migranty zachránila. Člun se podle řecké strany převrátil kvůli panice a pohybům lidí na palubě. ECHR ve zdůvodnění mimo jiné uvedl, že paniku mohla pobřežní stráž v takové situaci předvídat.

Štrasburský soud také ve svém verdiktu uvedl, že přeživší nehody byli po převozu na ostrov vystaveni ponižujícímu zacházení a neměli možnost volného pohybu. Podle soudu se migranti museli na hřišti svléknout a stráž je prohledala za přítomnosti dalších přeživších a skupiny vojáků. Podle soudu přitom neexistovalo žádné podezření, že by tito migranti představovali hrozbu. Naopak byli vyčerpaní a šokovaní potopením člunu.

Řecké soudy kvůli této události původně poslaly do vězení mladého Syřana, který člun řídil. Odvolací soud v roce 2017 ale rozhodl, že nikdo v plavidle nemohl nehodě zabránit. Syřan byl posléze z vězení propuštěn.