reklama

"Je velice těžké určit, kde si přesně v tuto chvíli stojíme. Je jasné, že výsledek ve Spojeném království nebyl dobrý, to si myslím, že mohu říct zcela narovinu," prohlásil Vallance před zákonodárci. Dodal však, že si některé státy vedly hůře, neupřesnil ale jaké.

"Budou zde věci, minulá rozhodnutí, u nichž se ukáže, že ve své době nebyla správná, tím jsem si také jistý," dodal vládní poradce.

Británie eviduje nejvíce zemřelých s covidem-19 v Evropě, podle agentury Reuters tam v souvislosti s pandemií zemřelo téměř 56.000 lidí včetně těch, u nichž panuje pouze podezření na infekci koronavirem. Za poslední den tam podle místních úřadů po nákaze zemřelo dalších 66 lidí.

Premiér Boris Johnson původně váhal se zavedením striktních společenských omezení, jak učinila řada jiných evropských států, a karanténu vyhlásil až 23. března. Jeden z někdejších členů vládního expertního vědeckého tým přitom prohlásil, že pokud by se vláda ke kroku uchýlila o týden dřív, byl by celkový počet zemřelých poloviční.

Podle Vallance se Británie stále potýká s první vlnou nákazy, poznamenal však, že existují "dost silné náznaky", že se koronavirus zařadí mezi sezónní onemocnění a bude vracet i v příštích letech. "Nyní se vypořádáváme s potlačenou první vlnou," řekl poradce. "Myslím, že je poměrně pravděpodobné, že budeme svědky návratu tohoto viru v různých vlnách po řadu let," dodal.

Úřady začaly s uvolňováním některých omezení v Leicesteru, které tam začaly opět platit ke konci června. "Jsme nyní v pozici, kdy můžeme uvolnit některé, ale ne všechny, zavedené restrikce," řekl ministr zdravotnictví Matt Hancock s tím, že vláda situaci v tomto středoanglickém městě s 330.000 obyvateli znovu zhodnotí za dva týdny.

reklama