Chameneí hovořil několik hodin poté, co Írán zaútočil na vojenské základny využívané americkou armádou v Iráku. Úder byl reakcí na to, že Spojené státy minulý pátek raketou z dronu u letiště v Bagdádu usmrtily velitele íránských elitních jednotek Kuds Kásema Solejmáního

Chameneí dnes řekl, že "korumpující přítomnost Spojených států v regionu musí skončit", jelikož způsobuje válku, rozdělování a destrukci, a zdůraznil, že pouze vojenské kroky nestačí. Nejvyšší duchovní zároveň označil zabitého generála Solejmáního za "odvážného bojovníka" a "drahého přítele".

zdroj: YouTube

Operaci Íránu dnes komentoval také íránský prezident Hasan Rúhání. Podle íránské agentury Fars poznamenal, že Washington možná "uřízl paži" generála Solejmáního, ale v reakci na to bude uříznuta "noha" Spojených států v regionu.

Irácká politická aliance podporovaná Íránem dnes uvedla, že usmrcení Solejmáního a představitele vlivných iráckých milicí Abú Mahdího Muhandise Spojenými státy dalo Teheránu právo reagovat. "Americká agrese ospravedlnila íránskou reakci," uvedla aliance Fatah, která v iráckém parlamentu reprezentuje zejména lídry šíitských milicí podporovaných Íránem. V iráckém parlamentu má Fatah druhé největší zastoupení.

Írán v noci na dnešek odpálil více než dvě desítky balistických střel z íránského území na dvě irácké základny s vojáky západní koalice pod velením USA.

Pentagon i Irák potvrdily, že terčem byla letecká základna Ajn al-Asad západně od Bagdádu a základna v Irbílu na severu Iráku. Íránská státní tisková agentura uvedla, že při útocích zemřelo 80 "amerických teroristů", nicméně podle expertů je takový počet obětí velmi nepravděpodobný.

Americký prezident Donald Trump na twitteru napsal, že je "zatím vše v pořádku", k útokům se má ještě dnes vyjádřit. Irák, Německo, Dánsko, Austrálie a Norsko uvedly, že z jejich příslušníků nikdo při útocích nezemřel.

reklama