Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

FBI v souvislosti s únikem dokumentů zatkla 21letého Jacka Teixeiru

Jack Teixeira
Jack Teixeira
Foto: Facebook

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) dnes v souvislosti s únikem utajovaných amerických dokumentů, které odhalují citlivé informace spojené s válkou Ruska na Ukrajině, zatkl 21letého gardistu Jacka Teixeiru, uvedl podle listu The New York Times (NYT) americký ministr spravedlnosti Merrick Garland.

Teixeira je podle NYT členem letecké složky národní gardy státu Massachusetts a vedl chatovací skupinu, která pod názvem Thug Shaker Central sdružovala asi 20 až 30 mladých milovníků zbraní a videoher, kteří mezi sebou sdíleli i rasistické memy.

"Agenti FBI dnes odpoledne Teixeiru zadrželi, aniž by došlo k nějakému incidentu," uvedl Garland v krátkém prohlášení na ministerstvu spravedlnosti. Předveden před soud v Massachusetts bude podezřelý později dnes.

Mluvčí Pentagonu Pat Ryder dnes označil zveřejnění utajovaných dokumentů za "úmyslný a zločinný čin", otázky týkající vyšetřování podle něj podléhají ministerstvu spravedlnosti. Mluvčí hovořil krátce předtím, než média informovala o zatčení podezřelého.

Stovky stránek vládních materiálů se začaly ke konci loňského roku objevovat na komunikační platformě Discord. WP uvádí, že obsah dokumentů byl po několik měsíců vypouštěn do uzavřené skupiny na discordu, kterou v roce 2020 utvořilo něco přes 20 mužů a mladých chlapců, jež spojuje "láska ke zbraním, vojenskému vybavení a Bohu". Za únikem údajně stojí jeden z lídrů skupiny, kterému se říká OG, což je zkratka pro Original Gangster (slangově výjimečná a respektovaná osoba).

Podle jednoho z mladších členů "malého klanu" OG naznačil, že si utajované dokumenty odnesl z práce na vojenské základně. Nejdříve obsah dokumentů přepisoval do textových zpráv, později začal sdílet jejich fotografie. To potvrdil další člen skupiny, který příspěvky od OG také sledoval a rovněž o dění promluvil pod podmínkou zachování anonymity. Oba zdroje uvedly, že znají jméno původce úniku i stát, kde žije a pracuje, ale odmítli informace poskytnout.

Informace, že únik citlivých informací o válce na Ukrajině mohl začít na discordu, se v médiích objevuje už několik dní. Discord je sociální síť, která funguje přibližně osm let a je oblíbená u mladých fanoušků videoher. Uživatelé na ní zakládají uzavřené či veřejné "servery", které slouží k textové komunikaci i skupinovým hovorům.

WP při tvorbě článku dostal k dispozici záznamy o komunikaci na discordu, nahrávku mužského hlasu, který dva zdroje připisují muži označovanému jako OG, a také zhruba 300 fotografií tajných dokumentů, "z nichž většina nebyla zveřejněna". Podle jednoho ze zdrojů, který není plnoletý, chtěl OG své internetové přátele "držet v obraze" a opakovaně s nimi mluvil o světových událostech a vládních operacích.

"Je to chytrý člověk. Věděl, co dělá, když ty dokumenty sdílel," řekl zdroj WP, který byl s OG v kontaktu ještě před založením dané skupiny na discordu. OG podle něj nepracuje pro žádný cizí stát, ovšem vyjadřoval hlubokou nedůvěru vůči americké vládě a bezpečnostním složkám.

Na konci února začal jeho informace jiný člen skupiny nahrávat na jiný discordový server, načež se fotografie tajných dokumentů začaly šířit dál, píše WP. Podle informací deníku měla původní skupina i zahraniční členy, včetně Rusů a Ukrajinců. OG do ní během března přestal materiály přidávat a když se na začátku dubna dostaly do tradičních médií, byl podle svého nezletilého přítele velmi rozrušený, protože tajné dokumenty chtěl poskytnout pouze svým kamarádům.

Média únik považují za nejzávažnější podobný případ v USA za několik let. Dokumenty obsahují citlivé informace o válce na Ukrajině, ale třeba také o vztahu k Číně nebo o špehování v jiných zemích, než je Rusko. Některá hlášení se přitom zdají být stará jen zhruba 40 dní, ovšem činitelé různých států uvádějí, že část zveřejněných snímků byla zfalšovaná.

"Probíhá vyšetřování," komentoval dnes situaci americký prezident Joe Biden během návštěvy Irska. "Zpravodajci a ministerstvo spravedlnosti. A jsou čím dál blíž," pokračoval Biden. Dodal, že obsah úniku jej neznepokojuje, neboť nezahrnuje "nic současného", co by mohlo mít významné dopady.

Témata:  FBI Federální úřad pro vyšetřování (Federal Bureau of Investigation) USA Jack Teixeira

Aktuálně se děje

17. června 2024 15:53

V Libavé explodovala munice, armáda potvrdila jedno úmrtí

Ve vojenském prostoru Libavá nedaleko Olomouce došlo dopoledne během plánovaného výcviku pyrotechniků k výbuchu zatím nespecifikované munice. Na místě zasahovaly vrtulníky Zdravotnické záchranné služby. Ministerstvo obrany později informovalo, že výbuch si vyžádal jednu oběť.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy