Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fico bude mít po atentátu trvalé následky, uvedl Kaliňák

Robert Fico, zdroj: European Commission (Lukasz Kobus)
Robert Fico, zdroj: European Commission (Lukasz Kobus)
Foto: Wikimedia Commons

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) bude mít po květnovém atentátu trvalé následky, přesto se chce s plným nasazením vrátit do práce. V neděli to v televizní debatě uvedl vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák. 

"Nedá se říct, že by šlo všechno podle plánu, ale můžu říct, že stav se už zlepšil natolik, že se pan premiér aktivně zapojil do diskuze k summitu, který byl tento týden, i tomu neformálnímu, který byl ještě před deseti dny," uvedl Kaliňák v diskuzním pořadu RTVS O päť minút 12. 

Ministr podotkl, že lékaři dělají všechno pro to, aby Fico vykonávat svou práci s plným nasazením. Slovenský premiér však podle svého spolupracovníka bude mít trvalé následky. Kaliňák dodal, že jsou v kontaktu denně, setkávají se osobně. 

Vicepremiér ještě v předchozím průběhu týdne tvrdil, že platí předpoklad, že by se Fico mohl vrátit do práce na přelomu června a července. 

Fico na začátku června poprvé od atentátu promluvil k občanům. K útočníkovi Juraji C. podle svých slov necítí nenávist, odpouští mu a nehodlá proti němu podniknout jakékoliv kroky, například požadovat náhradu škody. Nicméně ho označil za opozičního aktivistu. Kritice opozičních stran či protivládních médií a některých nevládních organizací věnoval značnou část svého vyjádření. Prohlásil také, že nemá důvod věřit tomu, že šlo o útok "osamělého pomatence". 

K atentátu došlo 15. května po výjezdním zasedání vlády v Handlové. Specializovaný trestní soud v Pezinku v květnu poslal pachatele do vazby, je obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra. Obviněného k soudu eskortovala policie, na místě panovala přísná bezpečnostní opatření. 

Témata:  Robert Fico Slovensko

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy