Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fico by mohl být převezen do Bratislavy. V pondělí se rozhodne, co dál

Rober Fico, slovenský premiér
Rober Fico, slovenský premiér
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Lékařské konzilium by mělo v pondělí rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci. 

Mělo by se také rozhodnout o jeho možném převozu do Bratislavy. Uvedla to slovenská média. Termín konzilia a možný převoz ministerského předsedy zmínil i zvolený prezident Peter Pellegrini, který ve čtvrtek navštívil Fica v nemocnici. Podle čtvrtečních informací byl Fico ve stabilizovaném, ale stále vážném stavu.

"Podle posledních informací bude v pondělí zasedat lékařské konzilium, které rozhodne, zda bude premiér nadále léčen v Banské Bystrici, pokud bude vše v pořádku, nebo zda se bude uvažovat o převozu blíže k jeho bydlišti," řekl Pellegrini listu Pravda.

Fico bydlí v Bratislavě, zatímco Banská Bystrica je blíže k Handlové, kde 71letý útočník postřelil premiéra během výjezdního jednání kabinetu. Ze zbraně útočníka bylo vypáleno pět ran, z nichž čtyři zasáhly premiéra. Policie střelce bezprostředně po činu zadržela a následně obvinila z pokusu o úkladnou vraždu.

Pellegrini televizi TA3 řekl, že Fico si útok pamatuje a po atentátu byl při vědomí. "Byl zcela překvapen, jak se to mohlo stát a jak rychle se to semlelo. Nemá ani šok, kdy tělo obranně vymaže část špatné události," uvedl Pellegrini, který se po dubnovém vítězství v přímé volbě hlavy státu ujme prezidentského úřadu v polovině června.

Slovenské úřady dnes o zdravotním stavu Fica zatím neinformovaly. Tyto informace médiím poskytovali především politici, zejména ministr obrany Robert Kaliňák, který je blízkým spolupracovníkem Fica v jeho straně Směr-sociální demokracie a jedním ze čtyř vicepremiérů.

"Bylo mi umožněno mluvit s ním jen několik minut, protože jeho aktuální stav vyžaduje klid a klid bez dalších vnějších rušivých vlivů," řekl novinářům Pellegrini ve čtvrtek. Věří v jeho brzkou rekonvalescenci.

Zvolený prezident zároveň poděkoval zdravotnickému personálu a vedení Fakultní nemocnice s poliklinikou (FNsP) FD Roosevelta v Banské Bystrici. "Před premiérem jsou nejtěžší a nejdůležitější hodiny a dny," dodal.

Opakovaně vyzval lidi k zastavení šíření nenávisti. Třeba podle jeho slov spojovat rozdělené Slovensko.

"Je třeba, abychom si společně napříč celou zemí bez rozdílu našich politických názorů, vyznání víry nebo čehokoli jiného uvědomili, že jsme na Slovensku překročili jednu červenou čáru, kterou jsme nikdy od vzniku naší země nepřekročili," uzavřel.

Kaliňák ve čtvrtek na tiskové konferenci uvedl, že rozsah zranění u premiéra Roberta Fica, která byla způsobena čtyřmi střelnými ranami vypálenými atentátníkem, je tak rozsáhlý, že odpověď organismu může být ještě náročná. 

"To co se stalo včera, znehodnotilo mnoho let snah o to, aby demokratický vývoj byl svobodný a tolerantní," uvedl Kaliňák. Dodal, že lékařům se podařilo stabilizovat zdravotní stav, Fico však není mimo ohrožení života. Zároveň popřel informace, že Roberta Fica čeká další operace.

"Největší tragédií uplynulých hodin je, že nesouhlas s jiným politickým názorem či postoji se změnil na úkladnou vraždu," upřesnil Kaliňák a zamyslel se nad tím, co se může stát, že pacifista se stal extremistou. "Myslím, že právě vášně, které lomcovaly Slovenskem, bychom měli utišit. Nikdo z nás nechce žít ve společnosti, kde se bude bát projevit názory, aniž by očekával útok," zdůraznil.

Dodal, že tak jako těžké zranění Fica bude způsobovat, že mnohé věci se bude "muset učit znovu, tak možná i naše demokracie se bude muset učit chodit a tolerovat jiný názor". Nebyl to podle něj náhodný počin, ale plánovaný. O případný pokus podle něj šlo i při předchozím jednání vlády. Vyzval média, aby prezentovala fakta a společně vykročila na cestu tolerance.

Témata:  Slovensko Robert Fico

Aktuálně se děje

14. června 2024 10:44

Zemřela česká zpěvačka Victoria Vera Blyth alias Victoria Velvet. V Turecku ji zastřelil manžel

V turecké Ankaře zemřela česká zpěvačka Victoria, známá také jako Victoria Vera Blyth. Bylo jí 40 let. Z její vraždy je podezřelý manžel David Thomas Blyth, který poté spáchal sebevraždu. Upozornil na to server Seznam Zprávy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy