reklama

Fico chce v Praze absolvovat plnohodnotnou bilaterální návštěvu, kromě premiéra Petra Fialy by se tak měl setkat i s ostatními nejvyššími ústavními činiteli. Blanár, který je dnes na první oficiální zahraniční cestě, dodal, že další návštěva proběhne ve čtvrtek na úrovni ministrů vnitra. Připravuje se také návštěva slovenského ministra obrany v Česku.

"Česko je pro Slovensko velmi významný partner. Chceme rozvíjet vztahy i nadále, jak jsme byli zvyklí. Jsem přesvědčený, že máme hodně společných věcí," uvedl ministr podle TASR.

Fico podle šéfa slovenské diplomacie poslal českému premiérovi Petru Fialovi dopis, v němž zmínil jedinečnost Visegrádské čtyřky a požádal o oživení její činnosti. Zástupci čtyř zemí by podle něj měli zasednout co nejrychleji a jednat o tématech, které členy spojují.

Staronový slovenský premiér chce nejprve navštívit Česko, poté hodlá zamířit do Německa, Maďarska a Polska. Vyzdvihl důležitost spolupráce v rámci V4. Projevil také zájem o návštěvu Číny nebo Vietnamu.

Fico se už s Fialou setkal už během nedávné Evropské rady. "Se Slovenskem nás pojí nejen společná historie, ale i nadstandardně dobré vztahy a my jsme se shodli, že musíme pracovat na tom, aby spolupráce našich zemí byla výborná i nadále," napsal český premiér po jednání na síti X.