Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fico na konci listopadu navštíví Česko a setká se s ústavními činiteli

Robert Fico, slovenský premiér
Robert Fico, slovenský premiér
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Slovenský premiér Robert Fico má v pátek 24. listopadu absolvovat první oficiální návštěvu České republiky od návratu do funkce. V pondělí to v Praze oznámil nový slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár, který se zde setkal se svým protějškem Janem Lipavským.

Fico chce v Praze absolvovat plnohodnotnou bilaterální návštěvu, kromě premiéra Petra Fialy by se tak měl setkat i s ostatními nejvyššími ústavními činiteli. Blanár, který je dnes na první oficiální zahraniční cestě, dodal, že další návštěva proběhne ve čtvrtek na úrovni ministrů vnitra. Připravuje se také návštěva slovenského ministra obrany v Česku.

"Česko je pro Slovensko velmi významný partner. Chceme rozvíjet vztahy i nadále, jak jsme byli zvyklí. Jsem přesvědčený, že máme hodně společných věcí," uvedl ministr podle TASR.

Fico podle šéfa slovenské diplomacie poslal českému premiérovi Petru Fialovi dopis, v němž zmínil jedinečnost Visegrádské čtyřky a požádal o oživení její činnosti. Zástupci čtyř zemí by podle něj měli zasednout co nejrychleji a jednat o tématech, které členy spojují.

Staronový slovenský premiér chce nejprve navštívit Česko, poté hodlá zamířit do Německa, Maďarska a Polska. Vyzdvihl důležitost spolupráce v rámci V4. Projevil také zájem o návštěvu Číny nebo Vietnamu.

Fico se už s Fialou setkal už během nedávné Evropské rady. "Se Slovenskem nás pojí nejen společná historie, ale i nadstandardně dobré vztahy a my jsme se shodli, že musíme pracovat na tom, aby spolupráce našich zemí byla výborná i nadále," napsal český premiér po jednání na síti X.

Témata:  Robert Fico

Související

Aktuálně se děje

16. března 2026 8:31

StarDance jako provokace. Expremiér vytáhl taneční show jako argument

Velké emoce v posledních doprovázejí debatu kolem České televize, kterou se rozhodl opustit moderátor Václav Moravec. Svérázně se do diskuze zapojil i jeden bývalý premiér. Svými slovy naznačil, že StarDance nepatří na obrazovky veřejnoprávní televize. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy