Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fico v prvním projevu od atentátu odpustil útočníkovi. Opozici nešetřil

Robert Fico promluvil poprvé od atentátu na svou osobu.
Robert Fico promluvil poprvé od atentátu na svou osobu.
Foto: Facebook/Robert Fico

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) ve středu poprvé promluvil k občanům od chvíle, co se v květnu stal obětí atentátu po výjezdním zasedání vlády v Handlové. Na videu, které zveřejnil na sociální síti, uvedl, že do práce by se mohl vrátit na přelomu června a července. Neváhal také kritizovat opozici. 

Fico by se za pár týdnů mohl vrátit do práce, pokud všechno půjde optimálně. K atentátníkovi Juraji C. necítí nenávist, odpouští mu a nehodlá proti němu podniknout jakékoliv kroky, například požadovat náhradu škody.

Útočníka nicméně označil za opozičního aktivistu. Kritice opozičních stran či protivládních médií a některých nevládních organizací věnoval značnou část svého vyjádření. Prohlásil také, že nemá důvod věřit tomu, že šlo o útok "osamělého pomatence". 

Premiér poděkoval lékařům z banskobystrické nemocnice, kteří podle jeho slov zabránili nejhoršímu. Potvrdil také, že aktuálně se o něj ambulantně stará bratislavská Nemocnice svatého Michala. 

Místopředseda slovenské vlády Robert Kaliňák dnes uvedl, že zdravotní stav premiéra se nadále zlepšuje. "Většina závažných komplikací, kterým jsme čelili na začátku, pominula. Teď vyvstávají otázky, které se týkají rekonvalescence, ale ta by mohla být i rychlejší, než jsme původně předpokládali," řekl ministr obrany po jednání vlády. 

Kaliňák zároveň potvrdil, že premiéra budou ambulantně ošetřovat v bratislavské Nemocnici svatého Michala. "Kdy se vrátí do práce, bude záležet na rozhodnutí lékařů i jeho subjektivním pocitu," dodal. 

Specializovaný trestní soud v Pezinku v květnu poslal atentátníka do vazby, je obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra. Obviněného k soudu eskortovala policie, na místě panovala přísná bezpečnostní opatření. 

Témata:  Robert Fico Slovensko

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy