Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ficův převoz jinam není možný. Pozitivní prognóza se podle Kaliňáka blíží

Robert Fico, zdroj: European Commission (Lukasz Kobus)
Robert Fico, zdroj: European Commission (Lukasz Kobus)
Foto: Wikimedia Commons

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je nadále vážný, nicméně stabilizovaný, uvedla ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Fico, jehož po středečním výjezdním zasedání vlády v Handlové několikrát postřelil atentátník, zůstává pro tuto chvíli v nemocnici v Banské Bystrici. 

Dolinková zmínila, že páteční operační zákrok, při němž byla odstraněna odumřelá tkáň ze střelných poranění, přispěl ke zlepšení Ficova zdravotního stavu. Premiér je při vědomí, převoz z Banské Bystrice do Bratislavy zatím není možný. Vicepremiér a stranický kolega premiéra Robert Kaliňák dnes však uvedl, že pozitivní prognóza je blízko. 

"Neumím najít slova vděku za to, že se nám daří postupně blížit k pozitivní prognóze. Co je velmi důležité, stav umožňuje regeneraci. Pan premiér je při vědomí, ale, samozřejmě, se všemi těmi limity, které tak vážné zranění reprezentuje," uvedl ministr obrany podle TASR. 

Kaliňák potvrdil, že vláda bude pokračovat podle nastaveného programu. Příští týden zasedne minimálně dvakrát. "Blíží se termín předkládání zákonů v parlamentu, takže stát musí fungovat nadále," dodal. 

Policie dnes eskortovala Juraje C., který byl obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra, ke Specializovanému trestnímu soudu v Pezinku, kde se má rozhodnout o vazbě. Generální prokuratura ji navrhuje kvůli důvodné obavě z možného útěku a možného pokračování trestné činnosti.

Podle informací serveru Aktuality.sk probíhá soudní stání za přísných bezpečnostních opatření. Areál soudu je uzavřený i pro novináře a střeží ho policisté v kuklách. Obviněný muž bude mít poprvé možnost promluvit před soudem. 

Obviněný Juraj C. postřelil slovenského premiéra ve středu odpoledne po výjezdním jednání vlády v Handlové v Trenčínském kraji. Předseda vlády byl ihned převezen do nemocnice v Banské Bystrici, kde je nadále hospitalizován. Podle Kaliňáka i ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka byl čin atentátníka politicky motivovaný. Střelce označili za osamělého vlka, který nebyl členem žádné radikalizované skupiny. 

Témata:  Robert Fico Slovensko

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy