V zemi se 67 miliony obyvatel začaly počty případů nákazy znovu výrazně stoupat na začátku listopadu, kdy byl sedmidenní průměr pod 6000 případy. V posledních dnech růst ukazatele zpomalil, zatímco počet pacientů s covidem-19 na francouzských jednotkách intenzivní péče stoupl skoro na 2800 a počty hlášených obětí se po necelých třech měsících vrátily nad 100 úmrtí na den.

"Zdá se, že jsme v naší zemi dosáhli epidemického vrcholu," řekl dnes při vystoupení v parlamentu ministr Véran. Nepřišel však s předpovědí ohledně toho, zda budou v nejbližší době přírůstky infekcí klesat, nebo zda se ustálí na aktuální úrovni.

I ve Francii se podle všeho komunitně šíří nová koronavirová varianta s názvem omikron, která je podle dosavadních zjištění nakažlivější než dosud dominantní delta. Vláda za této situace zpřísňuje systém tzv. zdravotních pasů a s účinností od minulého víkendu nařídila čtyřtýdenní uzavírku klubů. Širšímu lockdownu se snaží vyhnout.

Ve snaze ulevit nemocnicím, které podle agentury AP v některých regionech znovu odkládají plánované zákroky, také zvyšuje důraz na podávání posilujících dávek vakcín proti covid-19. Podle ministra Vérana je dostalo 90 procent obyvatel starších 65 let. Alespoň jednou dávkou je naočkováno 78 procent francouzské populace.