reklama

Na rozdíl od svých sousedů Francie nezavedla třetí celostátní uzávěru. Doufá však, že zákaz nočního vycházení, který platí od 15. prosince, v kombinaci s vakcinací šíření infekce zpomalí. Podle dnešních údajů francouzského ministerstva zdravotnictví první dávku očkovací látky proti covidu-19 obdrželo již 1,92 milionu Francouzů a zatím 296.265 dostalo i druhou dávku. Ministr zdravotnictví Olivier Véran se dnes nechal veřejně naočkovat přípravkem AstraZeneca a doporučil stejné jednání i všem zdravotníkům. "Nadále doporučuji očkování vakcínou AstraZeneca, která chrání před 99 procenty virů, které se vyskytují na našem území," uvedl po očkování. Očkování vakcínou AstraZeneky v neděli pozastavila Jihoafrická republika. Důvodem jsou předběžná data, podle nichž má vakcína omezenou účinnost proti mírnému průběhu covidu-19 u lidí nakažených takzvanou jihoafrickou mutací koronaviru.

Francouzští zdravotníci zároveň nadále vyjadřují obavy, že nové nakažlivější mutace povedou k přetížení nemocnic. Úřady v Eaubonne u Paříže dříve dnes informovaly o výskytu jihoafrické mutace s tím, že hodlají tyto případy trasovat.

Za poslední den Francie, která má zhruba 67 milionů obyvatel, zaznamenala 4317 případů koronaviru. V neděli země hlásila 19.715 nově nakažených a minulé pondělí 4347. Sedmidenní průměr nových případů, který vyrovnává rozdíly jednotlivých dní, činí 19.986, což je o něco méně než před týdnem, ale téměř čtyřnásobek cíle, který vláda stanovila v prosinci.

Zároveň se Francii nepodařilo splnit cíl snížit počet pacientů na covidových lůžkách intenzivní péče na 2500-3000. K dnešnímu dni je s covidem-19 na jednotkách intenzivní péče ve Francii hospitalizováno 3363 lidí, což je nejvíce od 3. prosince. Ještě 7. ledna jich bylo 2582.

Nově hospitalizovaných pacientů s koronavirem ve Francii za poslední den přibylo 343. Celkem je tak ve francouzských nemocnicích více než 28.000 infikovaných. Po nákaze za poslední den zemřelo dalších 458 lidí, čímž počet obětí od začátku pandemie stoupl na 79.423. Sedmidenní průměr úmrtí po nákaze koronavirem nyní ve Francii činí 416. V neděli země hlásila 171 nových úmrtí.

reklama