reklama

Atentát na restauraci Chez Jo Goldenberg v ulici des Rosiers v pařížské čtvrti Marais se odehrál v srpnu 1982. Do podniku vtrhli maskovaní muži se samopaly, během několika minut zahynulo šest lidí a dalších 22 bylo zraněno. Útok byl jedním z atentátů, jež podnikly palestinské a blízkovýchodní skupiny ve francouzské metropoli v 80. letech. Od roku 2011 francouzští vyšetřovatelé přisuzují atentát skupině Fatah - revoluční rada, kterou vedl známý palestinský terorista Abú Nidal.

"Bez ohledu na to, jak dlouhá doba uplyne, kolik uplyne let, je důležité obětem zajistit spravedlnost," stojí v obžalobě muže, který se v roce 1991 usadil v Norsku a o šest let později získal norské občanství. Dvaašedesátiletý muž byl dopraven do Francie v pátek na palubě letounu Air France. Dnes jej pařížský soud, který se zabývá teroristickými zločiny, obžaloval z "atentátů" a "pokusů o atentáty" a poslal jej do vazby. Podezřelý odmítá své zapojení do útoku, při němž tři až pět mužů střílelo a házelo granáty do restaurace. Tvrdí, že byl v době útoku v Monte Carlu. Norskému soudu v září řekl: "Nemám Francii rád. Nechci do vězení ve Francii".

Francie na abú Zájida, který se narodil v roce 1958 na Západním břehu Jordánu, vydala mezinárodní zatykač v roce 2015. Norsko však na dřívější francouzskou žádost nereagovalo, protože tehdy své občany nevydávalo. Extradici ale umožnila dohoda mezi EU, Islandem a Norskem, která vešla v platnost loni, píše AFP. Muž byl zatčen v září ve městě Skien jihozápadně od Osla. Norsko jeho vydání schválilo 27. listopadu, V nadcházejících měsících abú Zájida vyslechnou tři protiterorističtí soudci, kdy padne rozsudek však zatím není jasné.

Francouzské úřady vydaly další tři mezinárodní zatykače na osoby podezřelé z útoku. Dva žijí v Jordánsku, jeden na Západním břehu Jordánu. Jordánsko však dva podezřelé, z nichž jeden údajně celý útok naplánoval, odmítá vydat.

reklama