reklama

Podle Darmanina, který dnes navštívil sídlo francouzské tajné služby DGSI, zůstává největší hrozbou pro Francii terorismus "sunnitského původu". Vedle šíitů tvoří sunnité jednu z hlavních odnoží islámu.

Boj proti terorismu je podle ministra vnitra jednou z priorit současné vlády. Hrozba zvenčí sice není zanedbatelná, "nejvýraznější a nejsilnější" je ale hrozba vnitřní, tedy spáchání teroristického činu francouzským občanem či cizincem trvale žijícím v zemi.

Francouzské tajné služby podle Darmanina nyní sledují 8132 radikálů, u nichž panují obavy, že by mohli spáchat atentát. Ministr dnes slíbil, že během následujících pěti let zvýší počet zaměstnanců tajných služeb o více než 1200. Zpravodajcům se podařilo podle ministra od roku 2017 zmařit 32 teroristických útoků.

Ve středu v Paříži začne proces se skupinou 14 lidí obžalovaných z podílu na atentátech na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo a obchod s košer potravinami v lednu 2015. Celkem při útocích zemřelo 17 lidí. Hlavní pachatelé bratři Chérif a Said Kouachiovi a Amédy Coulibaly rovněž zemřeli.

Po útoku na redakci Charlie Hebdo následovala ve Francii série atentátů, při kterých zahynulo více než 250 lidí.

reklama