Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francie prozradila, kolik lidí vede na seznamu radikálů

Teroristický útok ve Francii na redakci týdeníku Charlie Hebdo (leden 2015)
Teroristický útok ve Francii na redakci týdeníku Charlie Hebdo (leden 2015)
Foto: REX

Na seznamu radikálů, které francouzské úřady sledují kvůli teroristické hrozbě, je více než 8000 lidí. Řekl to dnes ministr vnitra Gérald Darmanin, podle něhož ve Francii zůstává riziko teroristického útoku "extrémně vysoké". Informovala o tom agentura AFP.

Podle Darmanina, který dnes navštívil sídlo francouzské tajné služby DGSI, zůstává největší hrozbou pro Francii terorismus "sunnitského původu". Vedle šíitů tvoří sunnité jednu z hlavních odnoží islámu.

Boj proti terorismu je podle ministra vnitra jednou z priorit současné vlády. Hrozba zvenčí sice není zanedbatelná, "nejvýraznější a nejsilnější" je ale hrozba vnitřní, tedy spáchání teroristického činu francouzským občanem či cizincem trvale žijícím v zemi.

Francouzské tajné služby podle Darmanina nyní sledují 8132 radikálů, u nichž panují obavy, že by mohli spáchat atentát. Ministr dnes slíbil, že během následujících pěti let zvýší počet zaměstnanců tajných služeb o více než 1200. Zpravodajcům se podařilo podle ministra od roku 2017 zmařit 32 teroristických útoků.

Ve středu v Paříži začne proces se skupinou 14 lidí obžalovaných z podílu na atentátech na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo a obchod s košer potravinami v lednu 2015. Celkem při útocích zemřelo 17 lidí. Hlavní pachatelé bratři Chérif a Said Kouachiovi a Amédy Coulibaly rovněž zemřeli.

Po útoku na redakci Charlie Hebdo následovala ve Francii série atentátů, při kterých zahynulo více než 250 lidí.

Témata:  Francie terorismus

Související

Aktuálně se děje

8. listopadu 2024 16:47

Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová válka může začít tam, kde by ji čekal málokdo, píše Politico

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy