Londýnské letiště Heathrow se omluvilo cestujícím za několikahodinové fronty, odpovědnost za ně ale přeneslo na pohraniční stráž. Britské ministerstvo vnitra fronty vysvětlilo kontrolou koronavirových opatření i četnými návraty rodin s dětmi z dovolených.

V jihofrancouzském Montpellier vyšlo do ulic podle odhadů prefektury nejméně 6000 lidí, v Avignonu kolem 4000 demonstrantů. V Paříži se dav pokusil vtrhnout do obchodního centra Forum des Halles, informovala televize BFM TV. Policie ale dostala situaci pod kontrolu a demonstranti se rozptýlili.

Podle francouzského ministerstva vnitra se dohromady dnešních protestů zúčastnilo 170.000 lidí po celé zemi. V předchozích měsících dostali organizátoři demonstrací proti covidovým pasům do ulic opakovaně přes 200.000 osob.

Ve Francii, která má asi 67 milionů obyvatel, jsou plně očkovány již asi dvě třetiny lidí a téměř tři čtvrtiny dostaly alespoň jednu dávku proticovidové vakcíny. Zároveň klesá počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19 a snižuje se i sedmidenní incidence, která udává počet nově nakažených na 100.000 obyvatel. Situace ale zůstává napjatá na francouzských zámořských územích.

Francie dnes ohlásila 13.336 nových případů koronavirové nákazy a dalších 83 úmrtí pacientů s covidem-19. Počet lidí hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče klesl za den o 36 na 2223.

Cestovatelé, kteří v pátek strávili nepříjemné chvíle čekáním na letišti v Heathrow se uchýlili k sociálním sítím, aby vyjádřili svoji frustraci z nekonečných front a z nedostatečného větrání. Někteří tvrdí, že lidé při čekání i kolabovali.

"Čekací doby se mohou prodloužit, protože zajišťujeme, aby všichni cestující dodržovali zdravotní opatření (...) Velmi dlouhé čekací doby zaznamenané včera (v pátek) večer na letišti Heathrow jsou však nepřijatelné," reagovalo britské ministerstvo vnitra.

Za předchozí den Británie registruje 37.578 nových případů koronaviru a 120 úmrtí.

V Itálii nově koronavirové testy prokázaly 6157 pozitivních nálezů a dalších 56 infikovaných lidí zemřelo. Počet pacientů na jednotkách intenzivní péče stoupl na 569 z pátečních 556.