Před speciálním útvarem, který vyšetřuje zločiny proti lidskosti, dnes budou oba muži svědčit. Matthew Hedges a Ali Issa Ahmad byli v SAE zadrženi předtím, než byl Raísí loni v listopadu zvolen šéfem Interpolu. Oba v říjnu na Raísího podali trestní oznámení na základě principu univerzální jurisdikce, který umožňuje osoby podezřelé z obzvláště těžkých zločinů postavit před soud v jiné zemi, než kde byly údajné zločiny spáchané.

Hedges tvrdí, že ho policie Spojených arabských emirátů mučila, když byl zadržen během studijního pobytu v zemi v roce 2018 kvůli obvinění ze špionáže. Ve vězení strávil zhruba šest měsíců. V roce 2019 policie v SAE zatkla také britského fotbalového fanouška Aliho Issu Ahmada, a to údajně z toho důvodu, že při fotbalovém zápase fandil příliš horlivě reprezentaci Kataru. I on tvrdí, že ho během pobytu ve vězení policie mučila.

Dva Britové podali na Raísího trestní oznámení ve Francii, protože Interpol sídlí v Lyonu. Podle francouzských zákonů by "otevřené vyšetřování mělo vést k zadržení Raísího za účelem výslechu, dokud se bude nacházet na francouzském území", uvedl advokát obou mužů Rodney Dixon.

Raísí byl zvolen prezidentem Interpolu loni v listopadu. O funkci se tehdy ucházela i plukovnice české policie Šárka Havránková. Raísí má čtyřletý mandát. Před svým zvolením čelil kritice lidskoprávních organizací kvůli případům mučení a porušení lidských práv, kterých se podle médií dopustila policie v SAE pod jeho vedením. Úřady v SAE obvinění odmítají.

Interpol je největší mezinárodní policejní organizace. Byl založen za účelem výměny informací o mezinárodně působících zločincích i o trestné činnosti a teroristických akcích v členských zemích. Česká republika se stala jeho členem v září roku 1993.