Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francie zakázala TikTok na služebních telefonech zaměstnanců ve veřejném sektoru

TikTok
TikTok
Foto: Pixabay

Francie zakázala používání čínské aplikace pro sdílení videí TikTok na služebních telefonech zaměstnanců ve veřejném sektoru. Oznámil to dnes ministr pro veřejnou službu Stanislas Guerini, podle nějž se tak stalo v zájmu zajištění kybernetické bezpečnosti francouzských úřadů.

"S cílem zajistit kybernetickou bezpečnost našich úřadů a zaměstnanců ve veřejném sektoru se vláda rozhodla zakázat na služebních telefonech zaměstnanců veřejného sektoru volnočasové aplikace, jako je TikTok," uvedl Guerini. Připomněl, že několik partnerů Francie v Evropě i ve světě již několik týdnů přijímá opatření, která stahování a instalaci aplikace TikTok omezují nebo přímo zakazují.

Guerini uvedl, že volnočasové aplikace nemají dostatečnou úroveň kybernetické bezpečnosti a ochrany dat, aby mohly být používány na zařízeních patřících zaměstnancům veřejné správy. Řekl také, že zákaz platí okamžitě a že úřady budou jeho dodržování kontrolovat.

Gueriniho ministerstvo agentuře AP dále uvedlo, že zákaz se bude týkat také Twitteru, Instagramu, Netflixu, herních aplikací jako Candy Crush či seznamovacích aplikací. Výjimky budou udělovány v případech, kdy budou zaměstnanci aplikaci potřebovat k pracovním účelům.

Aplikace pro sdílení videí TikTok, kterou vlastní pekingská společnost ByteDance, se dostává pod stále větší drobnohled kvůli obavám, že by se uživatelská data mohla dostat do rukou čínské vlády. V posledních týdnech aplikaci zakázala řada západních vlád a institucí, včetně britského parlamentu, nizozemské a belgické veřejné správy či novozélandského parlamentu. Koncem minulého měsíce totéž učinily instituce Evropské unie.

V Česku zakázala TikTok používat například Sněmovna na všech svých zařízeních a doporučila smazat tuto aplikaci i ze soukromých přístrojů. Před používáním TikToku na zařízeních s přístupem do významných informačních systémů varoval na začátku března Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Aplikaci pokládá za bezpečnostní hrozbu. Řada úřadů i soukromých firem potom její používání zakázala nebo to doporučila.

Šéf společnosti Shou Zi Chew se během čtvrtečního "grilování" před americkými zákonodárci ohradil proti tvrzení, že TikTok nebo ByteDance jsou nástroji čínské vlády. Společnost připomněla, že ByteDance je ze 60 procent vlastněna globálními investory.

Čínský zákon z roku 2017 vyžaduje, aby společnosti poskytovaly vládě veškeré osobní údaje důležité pro národní bezpečnost země. Neexistují žádné důkazy o tom, že by TikTok takové údaje čínským úřadům předal. Ohledně bezpečnosti uživatelských dat však vzhledem k jejich obrovskému množství panují pochybnosti.

Témata:  Francie TikTok

Aktuálně se děje

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.